Dlaczego nie daliśmy się namówić na „powszechne szprycowanie”? Jest odpowiedź

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA

Główny powód, dla którego część Polaków nie szczepi się przeciwko COVID-19, to niewiara w bezpieczeństwo szczepionek – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Na zlecenie „DGP” i RMF FM United Surveys zapytało Polaków, co ich zdaniem jest głównym powodem odmowy. Na pierwszym miejscu – zarówno w grupie samych niezaszczepionych, jak i ogólnej – znalazła się niewiara w bezpieczeństwo szczepionki. W obu grupach wskazuje ją prawie 65 proc. badanych.

Ankietowani twierdzą, że Polacy odmawiają szczepienia, bo uważają, że preparaty są niebezpieczne, nie ma epidemii, a także z powodu braku zaufania do nauki.

REKLAMA

„DGP” podnosi, że kwestia domniemanego braku bezpieczeństwa szczepionek pojawia się jako argument bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Najbardziej jest to widoczne w grupie osób w wieku 50–59 lat oraz powyżej 70 lat, a najmniej wśród młodych.

Wśród ankietowanych, którzy się nie szczepili, hierarchia układa się inaczej. Ich zdaniem najważniejsze powody odmawiania szczepień, to – obok przekonania o braku bezpieczeństwa – znajomość kogoś, komu szczepienia zaszkodziły, oraz przekonanie, że to ogranicza ich wolność.

„DGP” wyjaśnia, że do tej pory zaszczepiło się ok. 56 proc. obywateli.

REKLAMA