Siergiej Ławrow. Foto: PAP/Jacek Turczyk
Siergiej Ławrow. Foto: PAP/Jacek Turczyk

— Jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi i Zachód będzie kontynuował agresywną politykę, Moskwa podejmie w odpowiedzi niezbędne kroki — oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Występując w środę w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, Ławrow utrzymywał m.in., że USA i ich sojusznicy „popychają” Ukrainę do agresywnych działań.

Minister oznajmił, że Moskwa oczekuje jeszcze w tym tygodniu pisemnej odpowiedzi USA na rosyjskie „propozycje” w dziedzinie bezpieczeństwa, które zawierają m.in. żądanie gwarancji nierozszerzania NATO na Wschód, w tym o Ukrainę oraz wycofanie infrastruktury NATO do granic z 1997 r.

Michalkiewicz. The Movie

— W zależności od odpowiedzi USA MSZ oraz inne resorty przygotują dla prezydenta Władimira Putina propozycje w sprawie dalszych działań — zapowiedział Ławrow.

— W ostatnim czasie USA i ich europejscy sojusznicy, zapominając kulturę dyplomacji, zdwoiły wysiłki na rzecz powstrzymywania Rosji — zauważył szef dyplomacji Rosji, wskazując m.in. na „coraz bardziej prowokacyjne manewry w pobliżu granic Rosji, wciąganie Kijowa w orbitę NATO, przekazywanie mu broni oraz popychanie do bezpośrednich prowokacji przeciwko Rosji”.