Pisklęta. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Pisklęta. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
W krajach europejskich wykryto już 849 ognisk ptasiej grypy. Ptasia grypa szybko rozprzestrzenia się w Europie, a do tej pory zarażenia wykryto w ponad 950 gospodarstwach. To wszystko dzieje się, pomimo masowego uboju drobiu w celu powstrzymania epidemii.

Są to dane francuskiej platformy nadzoru epidemiologicznego w weterynarii (ESA), zamieszczone na stronach tamtejszego ministerstwa rolnictwa. Statystyki dotyczące całkowitej liczby ubitych zwierząt nie są jeszcze dostępne, ale chodzi tu o miliony.

Włochy to kraj, w którym do tej pory wykryto największą liczbę ognisk ptasiej grypy. Jest ich 307 i od października wybito tam 18 milionów kur, kaczek i gęsi. Epidemia dotknęła szczególnie region doliny Padu.

Włoska konfederacja rolnicza Confagricoltura oszacowała jednak, że epizootia jest już teraz pod kontrolą i od początku roku zdiagnozowano zaledwie dziesięć nowych ognisk.

Michalkiewicz. The Movie

Prawie 2,5 miliona ubitych ptaków odnotowała Francja od listopada. W ubiegły czwartek zapowiedziano ubój ponad miliona dodatkowych ptaków. Ptasia grypa zadomowiła się zwłaszcza w Landach na południowym zachodzie kraju. To region wyjątkowych przysmaków z drobiu, także zagłębie foie gras.

Trzeci najbardziej dotknięty kraj europejski, leży w korytarzu przelotów ptaków wędrownych wzdłuż Dunaju. To Węgry, które mają 112 ognisk ptasiej grypy.

Francuska platforma ESA wymienia również Polskę (78 ognisk), Wielką Brytanię (56), Niemcy (53), Czechy (14) i Holandię (12). W poniedziałek 24 stycznia w Holandii blisko 200 000 piskląt zostało zabitych w pobliżu gmin Akmaar i Willemstad.

Według raportu ESA, 90% zarejestrowanych przypadków ptasiej grypy jest powiązanych z wirusem H5N1, który stanowi zdecydowaną większość w tym roku i jest bardziej zaraźliwy niż wirus w roku ubiegłym. Ptasia grypa ma charakter sezonowy i bywa przenoszona przez migrujące ptaki z Azji.

W Europie zwykle zaczyna się rozwijać w październiku i trwa do kwietnia. Epizootia sieje jednak również spustoszenie poza granicami Europy. W połowie stycznia w Burkina Faso zdechło lub zostało ubitych prawie 500 000 sztuk drobiu.

Źródło: Le Figaro/ AFP