Flaga Sudanu. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Sudanu. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Premier Sudanu, p. Abdallah Hamdok, podał się do dymisji, motywując ją trwającym impasem wokół sformowania nowego rządu po wojskowym zamachu stanu.

Wezwał do dialogu przy okrągłym stole wszystkich sił politycznych kraju w celu wyjścia z obecnej sytuacji. Wcześniej usiłował doprowadzić do porozumienia między głównymi ugrupowaniami politycznymi.

Przeprowadził też kilka kontrowersyjnych reform gospodarczych, m.in. zniósł kosztowne dopłaty do cen paliw i zdewaluował krajową walutę.

Zrezygnował po zaledwie sześciu tygodniach od powrotu na stanowisko premiera na mocy budzącego protesty porozumienia z wojskowymi, którzy dokonali 25 października ub. roku zamachu stanu.

Michalkiewicz. The Movie

Sytuacja w Sudanie pozostaje niestabilna od czasu obalenia długoletniego prezydenta, a w istocie dyktatora, p. Omara Hasana Ahmeda el-Baszira w 2019 roku

Przywódca puczu, gen. Abdel Fattah al-Burhan, utrzymuje, że zamach stanu miał na celu zapobieżenie grożącej wojnie domowej. Obiecał przekazanie władzy cywilom, ale dopiero po planowanych na lipiec 2023 roku wyborach.

Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 03-04 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.