Unijny kraj znosi wszystkie pandemiczne restrykcje. COVID-19 będzie teraz sezonową grypą

Zrzucenie kajdan, wolność.
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA
Wszystkie restrykcje koronawirusowe w Danii zostaną zniesione od 1 lutego – wynika z treści maila duńskiego ministra zdrowia Magnusa Haunicke, do jakiego dotarły media. Oficjalną decyzję w środę wieczorem ma ogłosić premier Danii.

Według telewizji TV2 zniesiony zostanie obowiązek okazywania certyfikatu szczepiennego, noszenia maseczek, a także ponownie otwarte będą mogły być kluby nocne.

Ponadto infekcja Covid-19 przestanie być klasyfikowana w Danii jako „krytyczna choroba zagrażająca społeczeństwu”, a będzie mieć status sezonowej grypy.

REKLAMA

Takie zalecenie wydała ekspercka komisja epidemiczna z uwagi na stosunkowo niewielkie obłożenie oddziałów intensywnej terapii w stosunku do bardzo wysokiej liczby zakażeń Omikronem.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Do końca lutego pozostać ma jedynie obowiązek kwarantanny oraz testów na Covid-19 dla wjeżdżających do Danii niezaszczepionych osób.

Premier Danii Mette Frederiksen decyzję o zniesieniu restrykcji ma ogłosić oficjalnie w środę wieczorem w przemówieniu do społeczeństwa.

Komisja epidemiczna przewiduje, że do końca stycznia lub początku stycznia wciąż można spodziewać się rosnącej liczby nowych przypadków Covid-19. W Danii obecnie w ciągu doby odnotowuje się ponad 40 tys. zakażeń koronawirusem.

Wcześniej Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni. Prognoza opiera się na założeniu, że społeczeństwo uzyska odporność zbiorową, gdy zdecydowana większość ludzi przechoruje Covid-19 lub zostanie zaszczepiona.

AKTUALIZACJA: Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w środę wieczorem zniesienie od 1 lutego wszystkich obowiązujących w tym kraju restrykcji koronawirusowych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów.

REKLAMA