Flaga Holandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Holandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Gabinet szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja wstrzymała dostarczanie gazu w wyniku w związku z konfliktem z Ukrainą, powiedział posłom minister klimatu i energii Rob Jetten.

Podczas trwającej we wtorek debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) posłowie wyrażali obawy dotyczące możliwego kryzysu gazowego w przypadku agresji Rosji na Ukrainę.

Obecnie około dwudziestu procent europejskiego gazu pochodzi z Rosji – mówił posłom minister Jetten, zaznaczając, że odcięcie dostaw surowca przez Moskwę zaszkodzi przede wszystkim Europie Wschodniej oraz Finlandii.

Obawiamy się skrajnej sytuacji, dlatego też obecnie się na nią przygotowujemy – powiedział Jetten. Zdaniem ministra klimatu i energii zapasy gazu są obecnie wystarczające i „w normalnej sytuacji przetrwamy tę zimę całkiem dobrze”.

Michalkiewicz. The Movie

Natomiast jeżeli dojdzie do konfliktu wówczas gabinet ma przygotowany plan awaryjny. – Priorytetem będzie zapewnienie dostaw surowca dla gospodarstw domowych i szpitali – wskazywał szef resortu, zaznaczając, że niezbędna będzie międzynarodowa kooperacja w sprawie dostaw gazu.

Źródło: PAP