Lekarze apelują, by wstrzymać szczepienia dzieci. „Jesteśmy pewni, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń”

Dziecko w masce i szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Dziecko w masce i szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
27 portugalskich lekarzy, w tym znane osobistości medycyny, wezwało w liście otwartym ministerstwo zdrowia w Lizbonie do wstrzymania szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi. W dokumencie wskazali oni na brak skuteczności podawania preparatu na masowe infekcje wśród najmłodszych mieszkańców kraju.

Dr Jorge Amil odpowiedzialny za sekcję pediatrii w Izbie Lekarskiej (OM) powiedział, że on oraz inni sygnatariusze listu uważają za bezzasadne szczepienie dzieci szczepionką, która jest nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, czyli dominującemu obecnie w Portugalii wariantowi koronawirusa.

W obecnej sytuacji naznaczonej rekordowymi zakażeniami rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci – powiedział Jorge Amil.

REKLAMA

Wskazał, że jego opinię podzielają lekarze rozmaitych kierunków medycyny, m.in. pediatrzy, wirusolodzy, kardiolodzy oraz interniści.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Czego obecnie jesteśmy pewni na temat szczepionek pediatrycznych, to tego, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń koronawirusem – kontynuował dr Amil.

Z danych portugalskich służb medycznych wynika, że tylko podczas minionego tygodnia w Portugalii potwierdzono ponad 115 tys. infekcji koronawirusem wśród osób niepełnoletnich.

W prowadzonych w Portugalii od grudnia szczepieniach dla dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło ponad 300 tys. osób, czyli 47 proc. w tej kategorii wiekowej.

Telewizja RTP przypomina, że otwarty list lekarzy do ministerstwa zdrowia zbiega się w czasie z prowadzonym badaniem w sprawie przyczyn nagłego zgonu 6-latka w Lizbonie. Chłopiec kilka dni wcześniej został poddany szczepieniu przeciwko Covid-19.

W 10-milionowej Portugalii pomimo zaszczepienia pełną dawką blisko 90 proc. populacji od dwóch dni utrzymuje się rekordowy poziom dobowych infekcji koronawirusem. W środę przekroczył on 65 tys. przypadków.

REKLAMA