Dziecko w masce i szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Dziecko w masce i szczepionka - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
27 portugalskich lekarzy, w tym znane osobistości medycyny, wezwało w liście otwartym ministerstwo zdrowia w Lizbonie do wstrzymania szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi. W dokumencie wskazali oni na brak skuteczności podawania preparatu na masowe infekcje wśród najmłodszych mieszkańców kraju.

Dr Jorge Amil odpowiedzialny za sekcję pediatrii w Izbie Lekarskiej (OM) powiedział, że on oraz inni sygnatariusze listu uważają za bezzasadne szczepienie dzieci szczepionką, która jest nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, czyli dominującemu obecnie w Portugalii wariantowi koronawirusa.

W obecnej sytuacji naznaczonej rekordowymi zakażeniami rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci – powiedział Jorge Amil.

Wskazał, że jego opinię podzielają lekarze rozmaitych kierunków medycyny, m.in. pediatrzy, wirusolodzy, kardiolodzy oraz interniści.

Michalkiewicz. The Movie

Czego obecnie jesteśmy pewni na temat szczepionek pediatrycznych, to tego, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń koronawirusem – kontynuował dr Amil.

Z danych portugalskich służb medycznych wynika, że tylko podczas minionego tygodnia w Portugalii potwierdzono ponad 115 tys. infekcji koronawirusem wśród osób niepełnoletnich.

W prowadzonych w Portugalii od grudnia szczepieniach dla dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło ponad 300 tys. osób, czyli 47 proc. w tej kategorii wiekowej.

Telewizja RTP przypomina, że otwarty list lekarzy do ministerstwa zdrowia zbiega się w czasie z prowadzonym badaniem w sprawie przyczyn nagłego zgonu 6-latka w Lizbonie. Chłopiec kilka dni wcześniej został poddany szczepieniu przeciwko Covid-19.

W 10-milionowej Portugalii pomimo zaszczepienia pełną dawką blisko 90 proc. populacji od dwóch dni utrzymuje się rekordowy poziom dobowych infekcji koronawirusem. W środę przekroczył on 65 tys. przypadków.