Cuda, cuda ogłaszają! Lex Konfident DO KOSZA. PiS przegrywa głosowanie

Konfederacja, od samego początku, domagała się wyrzucenia
Na zdjęciu posłowie Grzegorz Braun i Jakub Kulesza. Foto: PAP
REKLAMA
Mające większość w Komisji Zdrowia Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie ws. nowej ustawy sanitarnej. Komisja wnioskuje o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu.

Nad nową ustawą sanitarną Komisja Zdrowia pracowała od godziny 15. Po wnioskach i wysłuchaniu głosów różnych opcji politycznych, rozpoczęto głosowanie.

Na początku Komisja miała głosować nad dwoma wnioskami – o całkowite odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu oraz – jeśli ten wniosek by przepadł – o publiczne wysłuchanie ustawy „lex konfident”.

REKLAMA

Okazało się, że wystarczyło jedno głosowanie. 22 członków Komisji Zdrowia było za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu, a przeciwko – 17. Oznacza to, że mający większość w Komisji Zdrowia PiS (teoretycznie jest 22:22, ale w przypadku remisu głos decydujący ma przewodniczący, czyli Latos z PiS) przegrał głosowanie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

A przegrał, bo kilku członków komisji – zapewne nie chcąc firmować ustawy swoim nazwiskiem – w ogóle nie pojawiło się na głosowaniu. Spośród 18 obecnych polityków z ramienia PiS wyłamała się Małgorzata Janowska – ona zagłosowała za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu. Pozostałe wszystkie głosy przeciw odrzuceniu są autorstwa PiS-u.

Ustawa, potocznie nazwana 'lex konfident’, ląduje w koszu. Ale… odbędzie się jeszcze drugie czytanie, a potem głosowanie w Sejmie, który może przywrócić ustawę.

AKTUALIZACJA: Sejm również odrzucił 'lex konfident’. Więcej na ten temat i wyniki głosowania TUTAJ.

REKLAMA