Zmniejsza się różnica między PiS-em i KO. Konfederacja dogoniła Polskę 2050 i jest na podium [SONDAŻ]

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk oraz Grzegorz Braun. / foto: PAP (kolaż)
Jarosław Kaczyński, Donald Tusk oraz Grzegorz Braun. / foto: PAP (kolaż)
REKLAMA
Zjednoczona Prawica notuje spadek poparcia, ale dalej pozostaje liderem. Rośnie poparcie dla Konfederacji, spada zaś dla Polski 2050, co sprawia, że partie te zajmują ex aequo trzecie miejsce – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public.

W styczniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 27 procent – podaje Kantar Public.

Oznacza to spadek poparcia o 1 punkt procentowy.

REKLAMA

Zmniejszyła się różnica między Zjednoczoną Prawicą, a drugą Koalicją Obywatelską. Poparcie dla tej formacji wynosi 26 procent (bez zmian).

Na podium wskakuje Konfederacja, która znalazła się ex aequo na trzecim miejscu z Polską 2050 Szymona Hołowni. Obie partie cieszą się poparciem 9 procent badanych, co w przypadku Konfederacji oznacza wzrost poparcia o 1 punkt procentowy, a dla Polski 2050 Szymona Hołowni to spadek o 2 punkty procentowe.

Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Lewica, która zdobyła w najnowszym sondażu 7 procent (bez zmian). Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska i ugrupowanie Kukiz’15, osiągając 3 procent poparcia oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 procent głosów.

W przypadku Kukiz’15 oznacza to wzrost poparcia o 2 punkty procentowe, zaś jeśli chodzi o poparcie PSL-Koalicji Polskiej oraz Porozumienia nie odnotowano zmian.

W styczniu 67 procent Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę; 30 procent z nich zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 procent – raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 22 procent respondentów – z których 12 procent zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 procent – zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 procent Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Badanie przeprowadzono pomiędzy 21-26 stycznia 2022 r., na próbie reprezentatywnej 986 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=662 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika badania to wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA