Kolejny europejski kraj łagodzi covidowe restrykcje. Zniosą wszystkie do końca miesiąca

Flaga Finlandii oraz rozpięte kajdanki na rękach. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere (kolaż)
Flaga Finlandii oraz rozpięte kajdanki na rękach. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere (kolaż)
REKLAMA
Z początkiem lutego w Finlandii uchylono część ograniczeń wprowadzonych w okresie świąteczno-noworocznym w obawie przed wariantem koronawirusa Omikron. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca. We wtorek wszedł w życie obowiązek szczepień dla personelu pracującego z grupami ryzyka.

W ramach luzowania obostrzeń, które dotychczas w największym stopniu dotyczyły stołecznego obszaru Helsinek, otwarte dla klientów indywidualnych zostały m.in. pływalnie, sauny publiczne, wewnętrzne parki rozrywki, sale zabaw dla dzieci oraz sale sportowe, a także inne placówki kulturalno-rekreacyjne.

Przedłużony został też czas otwarcia restauracji o trzy godziny, tj. do godz. 21. Bary i kluby nocne wciąż jednak są objęte ostrzejszymi ograniczeniami – mogą być otwarte do godz. 18, a sprzedaż alkoholu jest możliwa do godz. 17.

REKLAMA

Główne kina w aglomeracji stołecznej zaczną przyjmować widzów od piątku i na razie z ograniczeniem do 50 osób na seans.

Na szczeblu ogólnokrajowym zniesione zostały kontrole graniczne dla przyjezdnych z krajów UE oraz strefy Schengen. Wcześniej Finlandia, jako jeden z niewielu krajów, utrzymywała kontrole przez długi czas – od wiosny 2020 do lata 2021 roku.

Wchodzący w życie 1 lutego wymóg pełnego zaszczepienia personelu medycznego oraz osób pracujących z grupami ryzyka nie oznacza, że osoby niezaszczepione będzie można zwalniać z pracy. Pracodawca będzie mógł jednak takich opiekunów przesunąć do pracy w innym dziale lub wyznaczyć inne zadania.

Zakażenia i szczepienia w Finlandii

We wtorek, w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii, poinformowano o ponad 3200 nowych infekcjach. W poprzednich tygodniach dziennie rejestrowano nawet po ok. 10 tys. i więcej przypadków SARS-CoV-2. Władze medyczne zaznaczają jednak, że z uwagi na przeciążenie personelu, nie wszystkie osoby z objawami Covid-19 są oficjalnie testowane.

W kraju dwoma dawkami zaszczepiono blisko 74 procent społeczeństwa; trzecią dawkę otrzymało niespełna 45 procent.

Źródło: PAP

REKLAMA