ODWRÓT. Sąsiad Polski wycofuje się z obowiązkowych szczepień przeciwko covidowi

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
W zbiorze ustaw Czech ukazał się we wtorek dokument ministra zdrowia Vlastimila Valka dotyczący obowiązkowych w tym kraju szczepień na różne choroby, w którym nie ma nazwy Covid-19. Tym samym szef resortu wprowadził w życie obietnicę o odejściu od obowiązku szczepień przeciw tej chorobie.

Rozporządzenie obowiązuje od wtorku i oznacza, że władze definitywnie rozstały się z koncepcją firmowaną przez ministra zdrowia w poprzednim rządzie Adama Vojtiecha, który nakazał obowiązkowe szczepienia przeciwko Covod-19 dla niektórych grup zawodowych oraz seniorów powyżej 60 roku życia.

Dokument miał wejść w życie 1 marca br. Nowy gabinet Petra Fiali już wcześniej zapewniał, że obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 nie będzie. 19 stycznia zapadła stosowna decyzja, która we wtorek została formalnie potwierdzona.

REKLAMA

W Republice Czeskiej obowiązują szczepienia przeciwko 11 chorobom, w większość dla dzieci. Należą do nich preparaty przeciwko odrze, różyczce, tężcowi lub błonicy.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W przypadku innych chorób resort zdrowia przewiduje szczepienia dla niektórych grup zawodowych. Na przykład pracownicy służb ratowniczych są szczepieni przeciwko żółtaczce, podobny obowiązek dotyczy dentystów oraz pracowników domów opieki społecznej.

Tysiące osób na ulicach Pragi. Czesi protestują przeciwko covidowym restrykcjom [VIDEO]

 

REKLAMA