Obowiązkowe szczepienia covidowe przesądzone. Prezydent podpisał ustawę. Co grozi za niepodporządkowanie się?

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen podpisał ustawę o obowiązku szczepień przeciw Covid-19, która została uchwalona ostatecznie przez parlamentarzystów w miniony czwartek.

„W piątek prezydent federalny Alexander Van der Bellen poświadczył konstytucyjne przyjęcie Ustawy federalnej o obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19” – poinformowała kancelaria głowy państwa.

Teraz ustawa czeka tylko na kontrasygnatę kanclerza Karla Nehammera i publikację.

REKLAMA

O obowiązku szczepień zadecydowała 20 stycznia Rada Narodowa, a w czwartek ustawa została przyjęta przez Radą Federalną.

Ustawa dotyczy wszystkich osób mieszkających w Austrii, które ukończyły 18 lat. Wyjątek mają stanowić kobiety w ciąży, a także osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, a warunkowo także osoby, które przechorowały Covid-19.

Grzywny za nieprzestrzeganie przepisów będą wynosić od 600 do 3600 euro. Będą nakładane dopiero od 16 marca, po fazie przejściowej, która ma dać czas na uzupełnienie szczepień.

Odpowiednie rozporządzenie szczegółowe ma zostać przygotowane przez ministerstwo zdrowia Austrii. Zawierać będzie szczegóły dotyczące wykonania przepisów, m.in. w zakresie zatwierdzonych szczepionek czy wyjątków od obowiązku szczepień.

REKLAMA