Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA
W Portugalii ruszyły w sobotę szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat drugą dawką preparatu przeciwko Covid-19. Zbiegły się one z apelem Izby Lekarskiej (OM), która przestrzega przed możliwymi skutkami ubocznymi u maluchów.

Resort zdrowia Portugalii wskazał, że rozpoczęte szczepienia drugą dawką prowadzone są na terenie całego kraju stanowiąc kontynuację zapoczątkowanego w grudniu procesu podawania dzieciom preparatu przeciw Covid-19.

Według szacunków ministerstwa zdrowia do piątku w Portugalii zaszczepiono pierwszą dawką 301 tys. dzieci od 5 do 11 lat, czyli ponad połowę osób w tej kategorii wiekowej.

REKLAMA

Tymczasem w sobotę portugalska Izba Lekarska przestrzegła przed ignorowaniem możliwych skutków ubocznych szczepienia dzieci. Dr Filipe Froes z OM zaznaczył, że podczas szczepień dzieci „występują ciężkie przypadki, które nie mogą być lekceważone”.

Resort zdrowia odnotował, że wyraźny problem stanowią obecnie liczne ogniska zakażenia wśród personelu placówek medycznych, co utrudnia proces szczepień.

Tylko w szpitalu miejskim w Leirii, w środkowej Portugalii, potwierdzono infekcje koronawirusem u ponad 100 pracowników.

W Portugalii podczas ostatniej doby nieznacznie wyhamowała tzw. piąta fala mniemanej pandemii Covid-19. Od piątku potwierdzono 41 tys. infekcji, co stanowi najmniejszą od 17 stycznia liczbę dobowych zakażeń. Podczas minionych 24 godzin zmarły 44 osoby zakażone koronawirusem.

Źródło: PAP

REKLAMA