Wkład feministek w wybory – aborcja i miliard euro na ich organizacje

8 marca i zamieszki feministyczne w Paryżu Fot. screen Twitter
REKLAMA
Siedem francuskich stowarzyszeń feministycznych wzywa rząd do wprowadzenia „planu awaryjnego na rzecz równości”. Żądają m.in. miliarda euro rocznie na walkę z „przemocą domową”. Rzecz jasna dystrybucją owych środków i „walką” zajmą się panie same… Chcą też zapisania „prawa do aborcji” w konstytucji.

Żądania pojawiają się w związku z wyborami prezydenckimi w kraju i feministki żądają od kandydatów konkretnych deklaracji. To nie tylko miliard rocznie na „walkę z przemocą domową”, ale też „równe płace” i cały plan oparty na 10 postulatach.

Pod żądaniami podpisały się panie z takich organizacji jak m.in. Fundacja Kobiet, Krajowa Federacja Solidarności Kobiet, Krajowa Federacja Centrów Informacji o Prawach Kobiet i Rodziny, czy proaborcyjne Planowanie Rodziny. Filozof Ockham mówił, że nie należy mnożyć bytów bez potrzeby, ale w tym przypadku to stara taktyka lewicy, która daje efekty.

REKLAMA

Panie twierdzą, że jeszcze „nigdy społeczeństwo nie było tak zaniepokojone kobietobójstwami, a mimo to nadal liczymy nowe ofiary”. Dodają, że chociaż „społeczeństwo podniosło również kwestię przemocy seksualnej, nigdy nie było tak mało wyroków skazujących”.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Nie podoba im się nierówność płac (żądają podwyżki płac w sfeminizowanych zawodach), a nawet nie podoba im się zbyt wolne „dzielenie się obowiązkami domowymi”. Żądają od kandydatów do Elysée zobowiązań i wprowadzenia „dziesięciu ambitnych środków w ciągu pierwszych stu dni nowej kadencji”. Miliard euro rocznie ma pójść na „szkolenie specjalistów” i „zwiększenie finansowania stowarzyszeń”.

Uwagę zwraca jednak żądanie zapisania „prawa do aborcji” w konstytucji i likwidacja klauzuli sumienia dla lekarzy, którzy nie mogliby odmówić zabijania nienarodzonych dzieci. Chcą też „zagwarantowanie edukacji każdego dziecka w zakresie równości i życia seksualnego”.

Inne postulaty to „ustanowienie sądów i wyspecjalizowanych brygad policyjnych wyszkolonych w walce z przemocą wobec kobiet” , „wydłużenia obowiązkowego urlopu drugiego rodzica” („tacierzyńskiego”).

Źródło: AFP

REKLAMA