
Francuskie media twierdzą, że „Emmanuel Macron jest pod wrażeniem chłodu okazanego przez Wołodymyra Zełenskiego”. Tak, jakby posadzenie go w odległości 8 metrów od Putina na Kremlu było wyrazem… „ciepła”.
Francuski prezydent spotykał się 8 lutego z prezydentem Ukrainy, by poinformować go o skutkach swojej wizyty u Putina. Zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że niepodległość Ukrainy, która nigdy nie została zaakceptowana przez Rosję, nie będzie przedmiotem „cofania się” Zachodu.
W czasie lotu Macron miał się jednak zwierzać dziennikarzom, że nie ma złudzeń co do zakresu ustępstw, jakie może poczynić Władimir Putin. Twierdził jednak, że uzyskał gwarancje deeskalacji napięcia militarnego, czego jednak Kreml nie potwierdził. Programem Macrona jest w gruncie rzeczy „finlandyzacja” Ukrainy.
Macron mówił w Kijowie, że Francja „jest zdeterminowana, by niestrudzenie prowadzić mediacje między Rosją a Ukrainą w celu zakończenia konfliktu”. I zdaje się, że ta „determinacja” obejmuje tylko takie działania. „W obecnym kontekście zimna krew okazywana przez Ukraińców budzi szacunek; wraz z Niemcami Francja jest zdeterminowana, aby zakończyć konflikt” – napisał na Twitterze prezydent Francji.
„Rozpoczął się długi proces, w którym dialog może nadal graniczyć z zastraszaniem. Nie można jednak wykluczyć ryzyka, że napięcie może przerodzić się w konfrontację” – podsumował wizytę dziennik „Le Figaro”.
Media francuskie pisały o „połowicznym” sukcesie mediacji Macrona. Warto jednak zauważyć, że francuski prezydent staje się też w pewien sposób „zakładnikiem” Putina. Macron chciał wykorzystać rolę „europejskiego mediatora” i „męża stanu” w polityce wewnętrznej i kampanii wyborczej. Co się jednak stanie, gdyby tak tuż przed wyborami francuskimi, Putin ośmieszył Macrona i podjął nawet lokalną akcję w takim Donbasie?
Mit „męża stanu” pryśnie, a zastąpi go rozczarowanie nieudaną mediacją. Angażując się w międzynarodową politykę w czasie wyborów, Macron dał na tej szachownicy Putinowi dodatkowe figury.
Czytaj także: Spotkanie Macrona z Putinem. Biały stół, testy PCR i idea „finlandyzacji” Ukrainy
Źródło: Le Figaro/ France Info