Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) poinformował, że analizuje doniesienia o obfitych krwawieniach miesiączkowych oraz braku miesiączki u kobiet, które przyjęły szczepionki mRNA przeciwko covidowi koncernów Pfizer i Moderna – donosi agencja Reutera.

O zaburzonym cyklu menstruacyjnym u kobiet, które zaczęło występować po przyjęciu szczepionki opartej na technologii mRNA (Pfizera i Moderny), od miesięcy alarmuje wiele kobiet.

Czy to tzw. koincydencja czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy? To właśnie ma zbadać agencja PRAC.

REKLAMA

Jedno z badań, przeprowadzone przez Oregon Health & Science University, wykazało, że u kobiet zaszczepionych preparatem mRNA wydłużył się cykl miesiączkowy. Po pierwszej dawce średnio o 0,64 dnia, a po drugiej – o 0,79 dnia (porównując dane z grupy zaszczepionej i niezaszczepionej).

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Podkreślono jednak, że niewielki wzrost długości cyklu miesiączkowego nie ma znaczenia klinicznego, a każda zmiana cyklu trwająca mniej niż osiem dni jest klasyfikowana jako „w normie” przez Międzynarodową Federację Ginekologii i Położnictwa.

Sprawę zaburzenia miesiączkowania po przyjęciu covidowych szczepionek mRNA badała już EMA, ale nie znalazła związku. W grudniu ogłoszono, że zaburzenia powoduje także szereg podstawowych schorzeń, stres oraz zmęczenie.

Pojawiają się jednak kolejne doniesienia o możliwym wpływie szczepionek Pfizera i Moderny na cykl menstruacyjny. Dane z Norwegii wskazują, że niektóre kobiety po przyjęciu preparatu mRNA miały obfite krwawienie miesiączkowe.

Przebadano 6000 kobiet w wieku 18-30 lat. Przed szczepieniem 7,6 proc. kobiet zgłaszało cięższy przebieg okresu, a po pierwszej dawce już 13,6 proc. Z kolei przed drugą dawką problem zgłosiło 8,2 proc. kobiet, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do 15,3 proc.

Inne dane wskazują z kolei, że u niektórych kobiet miesiączka przestała występować. I nie chodzi w tych przypadkach o ciążę.

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) ogłosił, że po zapoznaniu się z różnymi doniesieniami postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie. Przeanalizuje wszystkie dostępne dane, sięgnie także po raporty od pacjentów, pracowników służby zdrowia oraz dostępne badania kliniczne.

Na razie nie wiadomo, kiedy poznamy wyniki analizy.

REKLAMA