Naftali Bennett. / foto: PAP
Naftali Bennett. / foto: PAP
REKLAMA

– Negocjacje nuklearne mogą wkrótce zakończyć się porozumieniem, które jest niewystarczająco obarczające dla Iranu – powiedział w niedzielę premier Izraela Naftali Bennett .

„Rozmowy między Iranem a mocarstwami w sprawie powrotu do umowy z Iranem są bardzo zaawansowane” – powiedział na otwarciu posiedzenia gabinetu Bennett.

„Być może wkrótce doczekamy się porozumienia. Nowa umowa będzie krótsza i słabsza niż poprzednia” – dodał.

REKLAMA

„Umowa podpisana w 2015 roku była na 10 lat, co oznacza, że ​​jeśli strony dojdą do porozumienia ws. powrotu do niej, większość restrykcji dotyczących wzbogacania uranu przez Iran wygaśnie już za dwa i pół roku” – powiedział Bennett.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

„Od czasu podpisania pierwotnej umowy wydarzyły się dwie rzeczy: Irańczycy bardzo rozwinęli swoje możliwości wzbogacania uranu, i minął czas (potrzebny do wzbogacania uranu – przyp. red.)” – powiedział.

Za dwa i pół roku „Iran będzie mógł rozwijać i instalować zaawansowane wirówki bez ograniczeń; stadiony pełne wirówek, zgodnie z umową” – dodał Bennett.

„W zamian Irańczycy otrzymają obecnie dziesiątki miliardów dolarów z [usuniętych] sankcji. Te pieniądze doprowadzą do terroru w regionie. Ten terror zagraża nam i innym krajom w regionie, jak widzieliśmy niedawno, a także zagraża siłom amerykańskim w regionie”.

„Izrael jest gotowy do samodzielnej ochrony bezpieczeństwa swoich obywateli w każdym przypadku” – powiedział Bennett.

Dodał, że Teheran nalegał, aby Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zamknęła śledztwo w sprawie podejrzanych irańskich obiektów jądrowych w ramach umowy.

„Iran ukrywał i nadal ukrywa materiały związane z bronią jądrową” – powiedział Bennett podczas misji Konferencji Prezydentów Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich w Izraelu.

„Ci inspektorzy, którzy bardzo ciężko pracują, złapali Iran na gorącym uczynku, a teraz Iran żąda, aby ci sami inspektorzy udawali, że zapominają o tym, co widzieli… Jeśli z powodów politycznych [świat] powie inspektorom: 'Zapomnijcie o wszystkim, co zrobiliście’ to będzie cios dla MAEA”.

Nawet jeśli administracja Bidena wynegocjuje umowę, która zdaniem Izraela nie jest dobra, „USA pozostaną naszym największym i najsilniejszym przyjacielem” – powiedział Bennett.

„Ale ostatecznie to my w regionie, my tutaj w Izraelu, poniesiemy konsekwencje”.

Tymczasem minister obrony Benny Gantz powiedział w niedzielę, że nawet jeśli podpisana zostanie umowa nuklearna, należy zapobiec sytuacji, w której Iran stanie się państwem nuklearnym.

„Porozumienie nuklearne, jeśli zostanie podpisane z Iranem, nie oznacza końca drogi” – powiedział Gantz na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

„Należy podjąć działania w celu zapewnienia, że ​​Iran nie będzie dalej wzbogacał się o dodatkowe obiekty, a nadzór musi zostać zwiększony. Istotne jest, aby MAEA nadal badała i monitorowała otwarte instalacje. Musimy zadbać o to, aby zaawansowane wirówki nie znalazły się w innych obiektach.”

Gantz powiedział, że „należy podjąć wszelkie kroki, aby Iran nigdy nie stał się nuklearnym państwem. Świat nigdy nie może się z tym pogodzić, a Izrael nigdy się z tym nie pogodzi”.

Izrael jest zaniepokojony możliwością zawarcia niewystarczająco twardego porozumienia z Iranem w ostatnich tygodniach. Uczestnicy rozmów nuklearnych – Chiny, UE, Francja, Niemcy, Iran, Rosja, Wielka Brytania i USA – twierdzą, że zbliżają się do ich zamknięcia.

Według dyplomatów zaangażowanych w rozmowy, obecnie omawiany projekt zawiesiłby wzbogacanie uranu w Iranie powyżej 5% czystości.

Zamroziłoby również 7 miliardów dolarów w irańskich funduszach, które utknęły w południowokoreańskich bankach z powodu sankcji USA, i zmusiłoby Iran do uwolnienia zachodnich więźniów.

Iran musiałby powrócić do głównych ograniczeń JCPOA, takich jak przede wszystkim wyeliminowanie swoich zapasów wzbogaconego uranu i zmniejszenie wzbogacenia do 3,75%. Stany Zjednoczone zniosłyby również sankcje na irańską ropę.

W liście podpisanym przez 250 z 290 irańskich parlamentarzystów i opublikowanym w niedzielę stwierdzono, że amerykańskie i europejskie partie powinny zagwarantować, że nie wyjdą z przywróconego porozumienia ani nie uruchomią „mechanizmu zatrzaskowego”, zgodnie z którym sankcje nałożone na Iran zostaną natychmiast przywrócone, jeśli naruszy on zasady porozumienia.

Gantz w sobotę powiedział, że irański program rakiet balistycznych, który zapewniłby zdolność przenoszenia głowic nuklearnych, „musi zostać zatrzymany”.

Izrael uważa program nuklearny Iranu za problem numer jeden. Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby chciał zbudować bombę atomową, ale ma kilka rakiet, które mogą dotrzeć na terytorium Izraela.

Źródło: jpost.com

REKLAMA