Niedzielski chce zapewnić Ukraińcom „dostęp do opieki medycznej” w Polsce

Adam Niedzielski Źródło: PAP
Adam Niedzielski Źródło: PAP
REKLAMA
Mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani z Ukrainy. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów – powiedział w czwartek Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef pandemicznego resortu zapewniał też na Twitterze, że każdy obywatel Ukrainy może liczyć na dostęp do opieki medycznej w Polsce. 

W czwartkowej rozmowie z WP Niedzielski mówił o formach wsparcia dla Ukraińców w obliczu konfliktu zbrojnego z Rosją.

– W przygotowaniu z naszej strony jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych. W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem. Będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce – powiedział w czwartek WP Niedzielski.

REKLAMA

– Jednocześnie mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów – rannych w wyniku działań militarnych, w tym również ciężko rannych – dodał szef MZ.

Pytany o to, czy łóżka covidowe staną się łóżkami wojennymi wyraził nadzieję, że tak się nie stanie. – Oby był to tylko scenariusz, który nigdy się nie wydarzy. Niestety widzimy jednak, że jesteśmy bliżsi jego realizacji. Dlatego obiektem rozważań są szpitale tymczasowe i ich dalsza rola. W tej chwili mają coraz mniej pacjentów z COVID-19, mogą być wykorzystane również w przypadku realizacji najczarniejszych opcji – dodał Niedzielski.

„Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – napisał na Twitterze Niedzielski.

Według Ministerstwa Zdrowia, obowiązek udzielenia świadczenia obywatelom Ukrainy będzie miała każda placówka medyczna.

Minister, tak jak to ma w zwyczaju, mocno ograniczył możliwość komentowania swojego wpisu. Internauci jednak poruszyli podstawowe kwestie, cytując tweet.

„Obywatele 🇵🇱 nie mogą liczyć na dostęp do lekarzy, ludzie umierali w samotności, bez najbliższych” – przypomniał JanPLOCICA.

„Trochę personelu ubędzie od 01.03.2022.Niech pan o tym nie zapomni. Kolejki mogą się wydłużyć…” – wskazał Thymus L.

„Dwa lata zamknięta służba zdrowia dla Polaków z powodu fałszywej pandemii, a teraz zamkną szpitale na rzecz UA. Teraz jakoś da się obejść wszystkie głupie restrykcje które wprowadziło @MZ_GOV_PL? Norymberga 2.0. Jak widać, o żadne zdrowie ludzi wam nie chodziło” – stwierdził użytkownik O nie… Jesteśmy zgubieni.

„Może jednak najpierw ten dostęp zapewnicie Polakom” – zasugerowała jenka.


CZYTAJ TAKŻE: Rząd chce znieść kwarantannę i testowanie. Ale tylko dla przyjeżdżających z Ukrainy


Źródła: PAP/Twitter

REKLAMA