Sejm stanowczo potępia rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy. Dziambor: „To jest czas na jednomyślność!”

Sejm/Fot. Twitter/Tomasz Grabarczyk
Sejm/Fot. Twitter/Tomasz Grabarczyk
REKLAMA
Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy – podkreślił Sejm w oświadczeniu, przyjętym przez posłów w czwartek po południu przez aklamację.

„Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych” – podkreślono w oświadczeniu, które odczytała marszałek Elżbieta Witek.

Podkreślono też w nim, że „stanowi to bezpośredni atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie i cały porządek międzynarodowy, który pociąga za sobą olbrzymie konsekwencje geopolityczne”.

REKLAMA

„Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku” – wskazano w oświadczeniu. Podkreślono, że Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania sił rosyjskich z Ukrainy.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Ukraińskie MSZ poinformowało w czwartek rano, że rosyjskie wojska z różnych kierunków atakują ukraińskie miasta, w tym od strony okupowanego Donbasu i Krymu. Nieco później ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Ukraina korzysta ze swojego prawa do samoobrony, zgodnie z prawem międzynarodowym – głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

Przed południem biuro prezydenta Ukrainy przekazało, że ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji oraz że są też ofiary cywilne rosyjskiej agresji.

„To jest czas na jednomyślność!″, napisał na Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor.

Źródło: PAP

REKLAMA