Uwaga! Otwiera się kolejny konflikt w pobliżu Europy

Parada Polisario fot. Wikipedia domena publiczna
REKLAMA
Maroko zmilitaryzowało tereny wzdłuż granicy z Algierią. Powstał tam nowy region wojskowy, co ma związek z napięciami pomiędzy tymi dwoma krajami Maghrebu. Armia Maroka zamieściła informację o nowym podziale regionów wojskowych.

Terytorium Maroka do tej pory było podzielone na dwa regiony wojskowe – północ i południe. Teraz utworzono osobny region dla „strefy wschodniej”. Znajduje się wzdłuż całej wschodniej granicy tego kraju z Algierią.

Dowodzenie tym okręgiem powierzono generałowi dywizji Mohammedowi Miqdadowi. Komunikat podaje, że „ma to na celu zapewnienie spójności dowodzenia, kontroli i wsparcia lądowych, powietrznych i morskich komponentów FAR (Królewskich Sił Zbrojnych)” oraz nadanie im „większej elastyczności i swobody działania niezbędnej do realizacji różnych misji”.

REKLAMA

Napięcia pomiędzy Rabatem a Algierem dotyczą zwłaszcza Sahary Zachodniej, ale też niedawnego zbliżenia między Marokiem a Izraelem. W sierpniu zeszłego roku Algier zerwał stosunki dyplomatyczne z Marokiem, oskarżając ten kraj o „wrogie działania”.

Sahara Zachodnia, czyli była kolonia hiszpańska, została w większości zaanektowana przez Maroko. Algieria popiera tam separatystów z Frontu Polisario. Rabat kontroluje jednak ponad dwie trzecie terytorium i proponuje co najwyżej pewną autonomię pod swoją kontrolą. Polisario wzywa do referendum w sprawie samostanowienia pod egidą ONZ.

Polisario twierdzi, że tylko w lutym wyeliminowało dwunastu marokańskich żołnierzy podczas różnych ataków. Do wznowienia napięć doszło w połowie listopada 2020 r., kiedy Maroko złamało zawieszenie broni obowiązujące od 29 lat w Saharze Zachodniej. Rabat rozmieścił swoje oddziały na dalekim południu Sahary, co miało zablokować separatystów z tego regionu, którzy blokowali jedyną drogę do Mauretanii.

Algieria uznała ten krok za nielegalny i złamanie umowy z 1991 r. Wspierane przez nią oddziały partyzantki Polisario uznały, że „podejmują walkę w ramach samoobrony” i prowadzą od tego czasu ataki zbrojne. W tle konfliktu są też jednak dostawy gazu z Algierii do Europy, które przebiegają do Hiszpanii przez terytorium Maroka.

Źródło: AFP

REKLAMA