
Rada Najwyższa Ukrainy podała w czwartek na Twitterze, że system monitoringu promieniowania Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia zarejestrował przekroczenie poziomów kontrolnych mocy promieniowania gamma w znacznej liczbie punktów obserwacyjnych. Polska Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) uspokaja, że na terenie RP nie ma zagrożenia.
Jak dodano, wówczas nie było możliwe określenie przyczyn zmiany tła promieniowania w strefie wykluczenia z powodu okupacji i działań wojennych na tym terenie. W czwartek rosyjskie wojsko zajęło elektrownię atomową w Czarnobylu.
O przekroczeniu poziomów kontrolnych mocy promieniowania miał jako pierwszy poinformować Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowej Ukrainy na Facebooku.
W strefie zamkniętej wokół Czarnobyla stwierdzono podwyższone promieniowanie – podało także biuro prasowe Rady Najwyższej Ukrainy.
Na terenie kraju nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności – podała w piątek polska Państwowa Agencja Atomistyki. Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych.
„To informacja sprzed kilku minut – na ten moment nie ma zagrożenia jeżeli chodzi o terytorium RP – na bazie informacji otrzymanych z krajowego monitoringu radiacyjnego. Aktualnie sytuacja w kraju jest bezpieczna, nie mamy zagrożenia dla zdrowia, życia ludzi, ani też dla środowiska. Cały czas monitorujemy sytuację i ten monitoring jest permanentny” – poinformowało biuro prasowe Państwowej Agencji Atomistyki.
Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych – czytamy w komunikacie zamieszczonym w piątek na stronie agencji.
Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała również żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.
„W celu weryfikacji pojawiających się doniesień medialnych, PAA skierowała zapytanie do ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego, jak również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu o stan sytuacji radiacyjnej na Ukrainie” – podano w komunikacie.
Na Twitterze Łukasz Bugajski, ekspert ds. bezpieczeństwa i były obserwator przy misji ISAF w Afganistanie, poinformował, że „Wzrost promieniowania w #Czarnobyl jest skutkiem przemieszczenia ciężkiego sprzętu #Rosja”.
„W rezultacie w powietrzu unosi się kurz, co zwiększa promieniowanie tła. Stan obiektów jądrowych w Czarnobylu i innych obiektów pozostaje bez zmian” – napisał.
Wzrost promieniowania w #Czarnobyl jest skutkiem przemieszczenia ciężkiego sprzętu #Rosja. W rezultacie w powietrzu unosi się kurz, co zwiększa promieniowanie tła. Stan obiektów jądrowych w Czarnobylu i innych obiektów pozostaje bez zmian.
— Łukasz Bugajski (@bugajski_lukasz) February 25, 2022
Źródła: PAP/Twitter