RAPORT Z WOJNY. Alarmy przeciwlotnicze, pierwsza wymiana jeńców i ostrzeżenie przed rosyjską dezinformacją [VIDEO]

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
W obwodzie sumskim Ukrainy doszło do pierwszej wymiany jeńców. W wielu miastach, w tym w stolicy kraju, ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Zaś ukraiński MON ostrzega przed rosyjską dezinformacją.

Pierwsza wymiana jeńców

Doszło do pierwszej wymiany jeńców w obwodzie sumskim Ukrainy – poinformował we wtorek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki na Telegramie.

Wymieniliśmy naszych pięciu żołnierzy obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera policji wojskowej – oznajmił Żywycki.

REKLAMA

Alarmy przeciwlotnicze

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono we wtorek między innymi w Kijowie, a także w Równem, Tarnopolu, na Wołyniu i w obwodzie chmielnickim w zachodniej części Ukrainy – poinformował portal Suspilne.

Oprócz tego alarmy przeciwlotnicze rozległy się w Dnieprze (środkowy wschód kraju) i w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

MON: Rosjanie szykuje masową dezinformację

Rosyjski okupant przygotowuje się do rozpoczęcia szerokiej akcji dezinformacyjnej; będzie głosić, że władze cywilne i wojskowe Ukrainy zgodziły się na kapitulację; nie wierzcie w to, to kłamstwo! – ostrzegł we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

„Będą prezentowali rzekomo podpisane »dokumenty« i fałszywe filmy mające »potwierdzić« ten fałsz. To kłamstwa. Nic takiego nie uzyskają! Nie będzie kapitulacji! Tylko zwycięstwo!” – podkreślił w swojej opublikowanej na Facebooku odezwie minister.

Celem tej operacji psychologicznej jest użycie kłamstw do złamania oporu ukraińskiego narodu i sił zbrojnych – przestrzegł Reznikow. Dodał, że według rosyjskich planów pierwszym etapem tej akcji będą masowe problemy z komunikacją, później pojawi się wiele fałszywych doniesień o zgodzie władz ukraińskich na kapitulację.

„Wielu z tych, którzy chcieli zdobyć Kijów w dwa lub trzy dni jest już w piekle” – przekazał szef ukraińskiego ministerstwa obrony.

Bronimy się już 128 godzin, mocno trzymajcie swoją broń, kontynuujcie opór! – zwrócił się do rodaków Reznikow.

Źródło: PAP

REKLAMA