Ważna poprawka Konfederacji do ustawy o obronie Ojczyzny zgłoszona

Krzysztof Bosak i Artur Dziambor na strzelnicy.
Krzysztof Bosak i Artur Dziambor na strzelnicy. (Fot. Twitter/bosak2020)
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedzią, posłowie Konfederacji zgłosili jedną poprawkę do „Ustawy o Obronie Ojczyzny”. Od początku zapowiadali, że wymaga ona minimum jednej, ale za to zasadniczej poprawki.

Zgłoszona poprawka brzmi: „Każdy dorosły obywatel ma prawo do posiadania broni. Prawo to może być ograniczone jedynie wyrokiem sądu w indywidualnych przypadkach.”

Poparcie dla ustawy zgłosiły wszystkie partie, ale Lewica, KP i Konfederacja deklarowały własne poprawki. Konfederacja już to uczyniła.

REKLAMA

Lewica zgłasza sprzeciw m.in. przeciw weryfikacji żołnierzy i pracowników cywilnych oraz utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Władysław Kosiniak-Kamysz z klubu Koalicji Polskiej przekonywał, że jego klub jest gotowy do nowelizacji budżetu „natychmiast”, ale tak, by „nie zasiać niepokoju w armii”. Powiedział też, że szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński, którzy pracowali na projektem, powinni dać posłom „słowo honoru”, że był on konsultowany z NATO.

Krzysztof Bosak mówił: „Popieramy uporządkowanie przepisów, popieramy wzrost liczebności armii, popieramy wzrost nakładów. Dopracowania wymaga masa niejasności i niekonsekwencji w tej ustawie” i zapowiedział też starania właśnie o dostęp obywateli do broni.

Źródło: Twitter/ PAP

REKLAMA