Moskwa chce „ewakuować” Ukraińców do Rosji lub na Białoruś. „To kompletnie niemoralne”

Prezydent Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS
REKLAMA
Strona rosyjska zgodziła się na otwarcie korytarzy humanitarnych w celu ewakuowania ludności cywilnej, ale zaproponowała przy tym, by mieszkańcy atakowanych ukraińskich miast zostali wywiezieni na terytorium Rosji – oznajmiła w poniedziałek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

Jak podała, trasa korytarza dla mieszkańców Kijowa miałaby prowadzić przez Czarnobyl do Homla na Białorusi, a stamtąd ewakuowani byliby przetransportowani samolotem do Rosji.

Z Charkowa i Sum ewakuowani mieliby zostać przewiezieni do Biełgorodu w Rosji.

REKLAMA

W odpowiedzi strona ukraińska zaproponowała wyjazd z Kijowa i Charkowa koleją do Lwowa, Iwano-Frankowska lub Użhorodu; z Mariupola – w kierunku Zaporoża; z Wołnowachy – w stronę Pokrowska; z Sum – w stronę Połtawy; z Iziumu – m.in. w kierunku Łozowej.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Wereszczuk dodała, że strona ukraińska przygotowała pomoc humanitarną dla miast Melitopol, Berdiańsk, Chersoń, Sumy, Mariupol i Wołnowacha, co także wymaga otwarcia korytarzy humanitarnych.

Wcześniej w poniedziałek, jako „kompletnie niemoralną”, określił przedstawiciel prezydenta Ukrainy rosyjską propozycję, zgodnie z którą mieszkańcy oblężonych ukraińskich miast mogliby się ewakuować, jeśli pojadą do Rosji lub na Białoruś.

Według tego źródła, cytowanego przez agencję Reutera, obywatele Ukrainy powinni móc opuścić swe domy przez terytorium Ukrainy. Przedstawiciel prezydenta zarzucił też Rosji umyślne utrudnianie dotychczasowych prób ewakuacji.

„To kompletnie niemoralne. Wykorzystuje się cierpiących ludzi, by uzyskać pożądany obraz telewizyjny. To są obywatele Ukrainy. Powinni mieć prawo ewakuowania się na terytorium Ukrainy” – przekazał przedstawiciel Wołodymyra Zełenskiego w pisemnym komentarz.

Źródło: PAP

REKLAMA