Rosjanie zbombardowali lotnisko w Winnicy/Fot. screen Facebook
Rosjanie zbombardowali lotnisko w Winnicy/Fot. screen Facebook
REKLAMA
Setki zabitych Ukraińców i tysiące poległych wrogów. Taki obraz wyłania się z doniesień mediów i władz ukraińskich. Rosjanie mają przygotowywać się do kolejnych ataków na Kijów. Zdobyli już miasta w obwodzie zaporoskim: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol. 

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

„Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terytorium lotniska (…). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych)” – poinformowały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku.

REKLAMA

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Lotnisko w Winnicy zostało zniszczone ośmioma rakietami wystrzelonymi z Morza Czarnego, w wyniku czego wybuchł pożar w magazynach i zniszczeniu uległ budynek administracyjny lotniska.

Śmierć ponad setki cywilów w obwodzie charkowskim

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji.

Ogółem, wraz z wojskowymi, zabitych na terenie obwodu jest 209, a rannych – 443.

Rosyjskie straty

Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu 11 dni agresji na Ukrainę – podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, relacjonując także orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe, w tym 290 czołgów i 46 samolotów.

Według ukraińskiej armii to m.in. 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, trzy jednostki pływające, siedem bezzałogowców.

Zniszczono 30 rosyjskich śmigłowców

Ukraińskie dowództwo piechoty morskiej poinformowało jednocześnie w poniedziałek rano, że w nocy zniszczono 30 rosyjskich śmigłowców pod Chersoniem.

„W nocy siły ukraińskie zaatakowały lotnisko Czornobajiwka pod Chersoniem. Okupanci rozmieścili tam część swoich maszyn lotniczych. Zniszczono 30 śmigłowców, a także skład osobowy oraz sprzęt” – podano w komunikacie na Facebooku.

Pod Mikołajowem, jak przekazano, w nocy zniszczono trzy rosyjskie kolumny. Ukraińcy przejęli dużą ilość sprzętu kołowego oraz siedem haubicoarmat D-20.

Rosjanie zdobyli kolejne miasta

Sześć miast zostało zajętych przez wojska rosyjskie w obwodzie zaporoskim Ukrainy: Połohy, Wasylówka, Tokmak, Berdiańsk i Melitopol – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodu.

Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne w pobliżu miast Hulajpołe, Orichiw oraz w kierunku Wasylówki i Bałabynego – podały władze obwodu na Telegramie.

Władze obwodu apelują do mieszkańców o zapisywanie się do obrony terytorialnej, pobieranie broni i kopanie okopów.

Atak na pracowników poczty

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby – poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

W sobotę pracownicy poczty rozwozili emerytury i korespondencję. Jak napisał Staruch w komunikatorze Telegram, między miejscowościami Jehorowka i Nowosełowka samochód Ukrposzty usiłował wyminąć się z nadjeżdżającym rosyjskim czołgiem.

„W odpowiedzi rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do cywilnego pojazdu, a następnie najechali na niego. Zginęli kobieta i mężczyzna” – przekazał szef obwodu zaporoskiego.

Według Starucha pracownikom Ukrposzty, którzy w niedzielę przyjechali na miejsce śmierci swoich kolegów, nie udało się zabrać ciał ze względu na obecność rosyjskich czołgów. Zrobili jedynie fotografie.

Rosjanie szykują się do natarcia na Kijów?

Wróg koncentruje siły przed nową falą ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów – poinformował w poniedziałek rano na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jak zaznaczył, „są istotne postępy” w zakresie dostaw broni i amunicji.

„Nie będę komentować dostaw, to delikatna sprawa. Niech wróg ma niespodziankę” – napisał Reznikow.

Jak wskazał, Rosjanie koncentrują siły przed nowym atakiem, przede wszystkim na kluczowe miasta – Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów.

Władze robią wszystko, by stworzyć korytarze humanitarne dla ludności – zapewnił. „To nie jest łatwe, bo rosyjscy terroryści nie dotrzymują słowa. Nie mają litości nawet dla dzieci i kobiet, dla rannych. Ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Ostrzeliwują cywilów podczas ewakuacji. Nawet szakale się tak nie zachowują” – ocenił.

Blisko 140 tys. obywateli Ukrainy, przede wszystkim mężczyźni, powróciło do kraju – poinformował minister obrony. Wielu z nich przystępuje do walki w obronie kraju. Zgłosiło się również ponad 20 tys. zagranicznych ochotników, którzy chcieliby przyjechać na Ukrainę i pomagać w obronie tego kraju – powiedział.

Reznikow wskazał również, że „Ukraina pracuje nad pozyskaniem od partnerów pomocy w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej”.

„Nasza najważniejsza przewaga nad wrogiem to zjednoczenie społeczeństwa. W Rosji nie rozumieją, czym jest samoorganizacja i zaufanie pomiędzy władzą a obywatelami” – wskazał minister obrony.

Źródło: PAP

REKLAMA