Holandia nie przyjmie uchodźców z Ukrainy, przebywających w krajach Europy Wschodniej

Holandia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: olos88, CC BY 2.0
Holandia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Flickr: olos88, CC BY 2.0
REKLAMA
Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej – poinformował w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg. Podobne stanowisko zaprezentowała wcześniej Szwecja, tłumacząc, że przyjęła ich nadmiar w 2015 roku i do dzisiaj sobie nie może z tym poradzić.

W 2015 roku, po zaproszeniu przez kanclerz Aneglę Merkel migrantów z Bliskiego Wschodu, kraje, które opierały się przyjmowaniu Europy, były piętnowane jako ksenofobiczne. Obecnie mamy wojnę w samej Europie, miliony ludzi naprawdę potrzebujących pomocy, a „postępowe” rządy zachodnich krajów, mogą sobie mówić „nie” bez żadnych konsekwencji.

W Holandii, podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) wspomniany polityk zapowiedział, że rząd będzie jednak wspierać kraje sąsiadujące z Ukrainą w ich pomocy obywatelom Ukrainy.

REKLAMA

Sekretarz stanu powiedział, iż relokacja w Unii Europejskiej rozpocznie się dopiero wtedy, gdy o pomoc zwrócą się kraje, w których przebywają uchodźcy.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Polska, Węgry i Mołdawia twierdzą na razie, że sobie radzą” – wyjaśniał posłom Van der Burg i wyrażał jednocześnie podziw za „niesamowity wysiłek”, jaki te kraje ponoszą w pomocy osobom uciekającym z zaatakowanego przez Rosję kraju. Trudno nie wyczuć w tym echa starego przysłowia, „jak Kuba Bogu, Bóg Kubie…”

Źródło: PAP

REKLAMA