
Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło do piątku 1,54 mln osób – poinformowała Straż Graniczna.
„Dzisiaj tj. 11.03 do godz. 15.00 z Ukrainy przyjechało 44,7 tys. uchodźców, to o 14 proc. mniej niż wczoraj (52,1 tys.)” – napisała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.
#Pomagamy🇺🇦
Dzisiaj tj.11.03 do godz.15.00 z🇺🇦przyjechało 44,7 tys. uchodźców, to o 14% mniej niż wczoraj (52,1 tys).Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili na przejściach granicznych 1,546 mln osób uciekających z🇺🇦do🇵🇱.#BieszczadzkiOSG #NadbużańskiOSG pic.twitter.com/lffKgeVrvb
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 11, 2022
SG podała też, że od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,546 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski.
UNHCR spodziewa się, że liczba uchodźców jeszcze wzrośnie wraz z kontynuowaniem przez wojska rosyjskie ataków, zwłaszcza na Kijów – stolicę Ukrainy.
Polska jest krajem, do którego udaje się najwięcej ukraińskich uchodźców.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ukrainę może opuścić łącznie 4 mln osób uciekających przed wojną.
Skutki wojny na Ukrainie bezpośrednio dotknęły już 18 milionów osób – wynika z ogłoszonego w sobotę wieczorem pierwszego raportu WHO na ten temat. Organizacja wysłała swój personel do Mołdawii, Polski i Rumunii, by zwiększyć możliwości udzielania pomocy uchodźcom.
Ośrodek Studiów Wschodnich oceniając sytuację po 14 dniach walk na Ukrainie podkreśla, że Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach, a do walk dochodziło głównie na obrzeżach atakowanych miast. Według analityków OSW armia rosyjska ma mobilizować rezerwy i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Warszawa i Kraków przepełnione. Uchodźcy nie chcą do mniejszych miejscowości
- Dwa tygodnie wojny. Raport OSW: Ofensywa powstrzymywana, armia rosyjska mobilizuje nowe jednostki, poborowi wycofani
- Operacja przerzutu ukraińskich Żydów. Przygotowali się wcześniej, główny szlak prowadzi przez Warszawę
Źródła: PAP/NCzas