
Rezerwiści w Polsce zaczęli otrzymywać wezwania na obowiązkowe szkolenia wojskowe. Ćwiczenia mają zacząć się w kwietniu w całym kraju.
Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU) od lutego wysyłają polskim rezerwistom wezwania w celu mobilizacyjnego uzupełnienia jednostek wojskowych. Wezwania otrzymują żołnierze przeniesieni do rezerwy, którzy składali przysięgę i otrzymali przydział mobilizacyjny.
Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla jednak, że te działania są rutynowe i wcześniej nie odbywały się ze względu na pandemię.
– Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją w Ukrainie. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP. – wyjaśniła płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Kryteria, jakimi kieruje się WKU, to poziom wyszkolenia wojskowego lub kwalifikacje żołnierza rezerwy, a także stan zdrowia i wiek. Istotna jest również odległość miejsca zamieszkania od jednostki wojskowej, do której rezerwista będzie powołany w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny.
Wojsko nie ujawnia danych, ilu mężczyzn już otrzymało lub otrzyma wezwania.




![Piekło zamarzło. Kowal krytykuje Zełeńskiego i stwierdza, że to on odpowiada za kryzys między Warszawą a Kijowem [VIDEO] Paweł Kowal. / Foto: screen sejm.gov.pl](https://nczas.com/wp-content/uploads/2024/02/Kowal-ok-100x70.jpg)
![AfD liderem sondaży. Mają jednak słaby punkt [SONDAŻ] AfD](https://nczas.com/wp-content/uploads/2023/07/afd-alternatywa-dla-niemiec-100x70.jpg)


