Wolnościowa odpowiedź Putina na sankcje? Częściowo, bo bieda zajrzała mu w oczy

Prezydent Rosji Władimir Putin/rosyjska propaganda/. Foto: PAP/ITAR-TASS
Prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: PAP/ITAR-TASS
REKLAMA
W odpowiedzi na sankcje nałożone przez Zachód Rosja realizuje cele, które wolnościowcy postulują od zawsze, czyli znosi ochronę dla posiadaczy patentów – jednak tylko dla tych, którzy są zarejestrowani we „wrogich państwach”.

Konserwatywni liberałowie, libertarianie, anarchokapitaliści i wszelkiej maści wolnościowcy od zawsze są przeciwni patentom, które uznawane są w ideologii wolnościowej za etatystyczne krępowanie wolności innych twórców, wynalazców i przedsiębiorców, a nie ochronę autorów (zresztą większość wolnościowców nie uznaje większości form ochrony etatystycznej, którą miałby zapewniać państwowy lewiatan).

Ruch Open Source, który działa w ramach szerokiego ruchu wolnościowego, do tej pory przegrywał jednak z niepohamowaną obsesją organizmów państwowych, która popycha je do płodzenia kolejnych przepisów i ograniczeń.

REKLAMA

Okazuje się jednak, że w trudnych czasach jest szansa wolnościowe zmiany. Pokazuje to przykład putinowskiej Rosji, która po swoim zbrodniczym ataku na Ukrainę została obłożona różnymi sankcjami.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Rosyjski dekret znosi ochronę dla posiadaczy patentów, którzy są zarejestrowani we wrogich krajach, prowadzą w nich interesy lub posiadają obywatelstwo. Kluczowe jest, że zgodnie z rosyjskim prawem, tamtejsze podmioty nie mogą być pozywane o odszkodowanie, jeśli używają niektórych patentów bez pozwolenia” – podaje Business Insider.

Oczywiście ograniczanie tego prawa tylko do zagranicznych podmiotów, to dyskryminacja, a Putin, który do tej pory prowadził politykę antywolnościową, raczej nie spełnia liberalnych postulatów celowo, ale mimo wszystko jest to krok w dobrą stronę.

Sankcje są bronią obusieczną i prędzej, czy później uderzą także w USA i EU – może jest więc szansa na to, że w odpowiedzi na ruch Rosja również Zachód sięgnie po wolnościowe rozwiązania.

Źródło: Business Insider, NCzas

REKLAMA