Dobry ruch polskiego rządu. Bezpłatny transport dla uchodźców do innych państw Unii Europejskiej

Uchodźcy na dworcu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP
Uchodźcy na dworcu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Każdemu uchodźcy wojennemu z Ukrainy, który dobrowolnie chce się udać do innego państwa w UE, Polska zapewnia bezpłatny transport także autokarowy – poinformował w niedzielę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji informował wcześniej, że uchodźcom z Ukrainy zapewniono możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do Niemiec.

Tylko w weekend z Polski do Niemiec odjedzie łącznie 18 dodatkowych pociągów specjalnych.

REKLAMA

W Zgorzelcu, dolnośląskim mieście przygranicznym, powstał specjalny punkt recepcyjno-przesiadkowy. Uchodźcy mogą w nim odpocząć przed dalszą podróżą. Jak zapewnił Szefernaker, nad bezpieczeństwem czuwa tam Państwowa Straż Pożarna.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Od kilku dni trwają prace nad skoordynowaniem działań państw unijnych w organizacji transportu dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą przez Polskę udać się do innego państwa członkowskiego.

Między innymi w tym celu szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz jego odpowiednicy we Francji i w Niemczech, Gerald Darmanin i Nancy Feaser, zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom.

W piątek i w sobotę poświęcone były temu rozmowy ministerstw ds. transportu Polski, Ukrainy, Austrii, Czech, Francji, Niemiec oraz unijnej komisarz ds. transportu Adiny Valean, które odbyły się w Krakowie, a także na pograniczu polsko-ukraińskim. Z polskiej strony w spotkaniach brali udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceszefowie MI Rafał Weber i Andrzej Bittel oraz wiceminister Szefernaker.

Niedziela to osiemnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do Polski przybyło ponad 1,6 mln uchodźców.

(PAP)

REKLAMA