Roman Abramowicz. / foto: PAP/EPA
Roman Abramowicz. / foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rosyjski oligarcha i właściciel Chelsea Roman Abramowicz otrzymał portugalskie obywatelstwo, dzięki wstawiennictwu żydowskiego rabina z Porto. Rosyjski miliarder skorzystał z prawa pozwalającego potomkom Żydów sefardyjskich, prześladowanych i wypędzonych pod koniec XV wieku z kraju, uzyskać obywatelstwo portugalskie.

Dopiero teraz sprawą zainteresowała się prokuratura. Portugalski wymiar sprawiedliwości przeprowadził kilka rewizji i aresztował rabina z Porto w ramach śledztwa w sprawie naturalizacji potomków Żydów, z czego skorzystał i Roman Abramowicz.

Powiązania miliardera z przodkami sefradyjskimi są dość wątpliwe. Śledztwo dotyczy płatnej protekcji, czynnej korupcji, fałszowania dokumentów i prania brudnych pieniędzy, a także uchylania się od płacenia podatków – precyzuje komunikat prokuratury.

REKLAMA

Według lokalnych mediów naczelny rabin Porto Daniel Litvak został zatrzymany w czwartek w Porto, w momencie, gdy chciał wyjechać przez Niemcy do Izraela. W sobotę 12 marca stanął przed śledczymi. Rabin Litvak nie może opuścić kraju i musi stawić się na żądanie władz. W sprawę zamieszany jest także prawnik gminy, a nawet bratanek byłej socjalistycznej minister Marii de Belém.

Sprawa nie jest nowa, ale przyspieszyła na fali sankcji nakładanych na Rosjan. Portugalski wymiar sprawiedliwości wszczął śledztwo jeszcze w styczniu i dotyczyło ono prawidłowości procedury naturalizacji Romana Abramowicza, właściciela londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea, który uzyskał obywatelstwo tego kraju w kwietniu 2021 roku.

Do tego aktu potrzebował zaświadczenia potwierdzającego jego żydowskie pochodzenie z Portugalii. Genealogie kandydatów są sprawdzane przez ekspertów z portugalskich gmin żydowskich w Lizbonie lub Porto. Te są teraz podejrzane o wystawianie fałszywych zaświadczeń o żydowskim pochodzeniu dla co najmniej kilku osób, które tą drogą nabyły obywatelstwo Portugalii.

Ustawa o nadawaniu obywatelstwa wypędzony żydom sefradyjskim weszła w życie 7 lat temu. Od tego czasu, dzięki tej procedurze „Portugalczykami” stało się 56 tys. osób, a w sumie złożono ponad 137 000 wniosków o obywatelstwo. Z tego prawa skorzystali „Żydzi co najmniej 60 różnych narodowości” – mówi gmina w Porto i odrzuca oskarżenia o handel „obywatelstwami”.

Źródło: Times of israel

REKLAMA