Uchodźcy bez testów na koronawirusa na granicy. Niedzielski: „Model całkowitej otwartości”

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
REKLAMA
Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską zwolnione są z okazywania paszportów covidowych czy wykonywania testów na koronawirusa.

Na antenie Polsat News Niedzielski wypowiedział się o aktualnej sytuacji związanej z przyjmowaniem uchodźców do Polski. Przyznał, że w tym przypadku nie obowiązują pandemiczne regulacje.

Nie ma żadnego testowania na granicy. Przyjęliśmy model całkowitej otwartości na uchodźców. Nie możemy teraz tworzyć barier na granicy, żeby nie przetrzymywać uchodźców – wyjaśnił minister zdrowia.

REKLAMA

Zaakcentował też, że choć poziom covidowego wyszczepienia obywateli Ukrainy jest znacznie niższy w porównaniu do polskich obywateli, to „nie wpływa to na obecną sytuację w naszym kraju”.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Dodał, że uchodźcy, jeśli chcą, to testy na koronawirusa mogą wykonać później.

Po przyjściu do punktu recepcyjnego najważniejsze jest to, żeby Ukraińców skierować do innego miejsca, w którym mają już wszystkie uprawnienia takie jak polscy obywatele. Następnie mogą udać się do lekarza lub wykonać testy. Mogą też skorzystać z testów z apteki – poinformował Niedzielski.

Wyraził też przekonanie, że polska służba ochrony zdrowia „na pewno” jest przygotowana na nadchodzący kryzys migracyjny i zwiększone w związku z tym zapotrzebowanie w placówkach medycznych.

Niedzielski przypomina, że groźna pandemia nadal obowiązuje

 

REKLAMA