Roman Abramowicz. / foto: PAP/EPA
Roman Abramowicz. / foto: PAP/EPA
REKLAMA
Rabin Daniel Litvak z gminy żydowskiej w Porto, ujęty przez policję przy próbie wyjazdu z Portugalii, ukrył ponad 3 mln euro – poinformowała telewizja CNN Portugal. Dodano, że jego zatrzymanie miało związek m.in. z przyznaniem rosyjskiemu oligarsze Romanowi Abramowiczowi obywatelstwa Portugalii.

Według telewizji policji udało się dotychczas zabezpieczyć jedynie 80 tys. euro z kont posiadanych przez Litvaka. Znajdują się one w bankach w Portugalii oraz w innych państwach świata, głównie w Izraelu.

Zgodnie z informacjami śledczych rabin, który był odpowiedzialny za nielegalne wydanie kilkudziesięciu paszportów Portugalii osobom rzekomo wywodzącym się od Żydów sefardyjskich, wypędzonych z tego kraju w XV w. próbował przez Niemcy wyjechać do Izraela. Został zatrzymany na lotnisku w Porto, a w sobotę postawiono mu zarzuty.

REKLAMA

Podejrzany o korupcję i fałszowanie dokumentów Litvak był osobą kluczową dla otrzymania przez Abramowicza obywatelstwa Portugalii w 2021 r. Telewizja SIC twierdzi, że bliski przyjaciel rosyjskiego prezydenta Władimira Putina mógł zdobyć paszport portugalski nielegalnie, gdyż jego sefardyjskie korzenie są wątpliwe.

Lizbońska stacja zaznacza też, że pomimo obowiązującego od końca lutego zakazu wydawania przez rząd Portugalii tzw. złotych wiz dla Rosjan, uprawniających ich do pobytu w tym kraju na podstawie m.in. zakupu nieruchomości, przepisy te są wciąż omijane.

„Oligarchowie nadal nabywają obywatelstwo w ramach złotych wiz unikając sankcji po inwazji na Ukrainę, gdyż składają wnioski na podstawie paszportów innych państw, głównie z rejonu Karaibów, takich jak np. Grenada czy Saint Kitts i Nevis” – podała SIC.


Czytaj także:


Źródło: PAP

REKLAMA