
Opóźnienia sięgające sześciu godzin, chaos na dworcach, odwoływane pociągi, paraliż 80 proc. ruchu kolejowego – oto aktualna sytuacja na kolei. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną awarii.
Do gigantycznej awarii urządzeń sterujących na kolei doszło w czwartek ok. godziny 4:00.
Awaria urządzeń sterowania objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Sparaliżowane zostało 80 proc. ruchu na torach.
Wiele pociągów zostało odwołanych, inne stoją w polu. PKP Intercity prosi pasażerów o rozważenie rezygnacji z podróży.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wielka awaria na kolei. Ogromne, kilkugodzinne opóźnienia. PKP prosi o rezygnację z podróży. Możliwy cyberatak?
W najnowszym komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że przyczyna awarii nadal jest przedmiotem ustaleń. Dodał, że podobne problemy wystąpiły na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu.
Pojawiły się także plotki, że awarii uległy systemy sterowania w Czechach, ale informację tę zdementowano.
2/2 Przyczyna nadal jest przedmiotem ustaleń. @PKP_PLK_SA nieustannie pracuje nad minimalizacją skutków awarii, która dotknęła ok. 80% ruchu kolejowego w 🇵🇱.
— Andrzej Adamczyk (@AMAdamczyk) March 17, 2022
Firma Alstom wydała oświadczenie w tej sprawie. Twierdzi, że wystąpił „błąd”, nie doszło natomiast do cyberataku.
„Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem” – poinformował firma Alstom w oświadczeniu przysłanym w czwartek PAP.
Opóźnienia sięgają kilku godzin
Awaria wystąpiła w 19 Lokalnych Centrach Sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. PKP informuje, że przywrócono pracę urządzeń w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia i Tczew.
Na stronie infopasazer.intercity.pl można sprawdzić, jak duże są opóźnienia w kursowaniu pociągów. Problem dotyczy zarówno pociągów dalekobieżnych, jak i regionalnych. Rekordowe opóźnienia przekroczyły 300 minut, czyli ponad 5 godzin.
Poniżej kilka przykładów, jak aktualnie wyglądają opóźnienia na kolei (stan na: 17.03, godziny przedpołudniowe):
Warszawa:

Kraków:

Wrocław:

Gdynia:

Katowice:

Olsztyn:
