Kolejna bariera zniesiona. Białoruś coraz bardziej częścią Rosji

Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rosja i Białoruś znoszą wszelkie ograniczenia w podróżowaniu między tymi krajami od północy 18 marca. Poinformował o tym premier Rosji Michaił Miszustin. Dodał, że „swoboda przemieszczania się będzie miała wpływ dla rozwoju współpracy handlowej, gospodarczej i humanitarnej”.

Decyzja zapadła po spotkaniu premierów początku tygodnia i została zaakceptowana przez Putina. Miszustin wyjaśnił, że ma to związek z „obecną presją Zachodu”.

Rosyjski premier oświadczył, że „wzmocnienie integracji w Państwie Związkowym będzie najlepszą odpowiedzią na presję sankcji wobec Rosji i Białorusi”.

REKLAMA

Przypomniał też, że jeszcze 14 marca białoruski premier Roman Gołowczenko, także uznał tu wszelkie ograniczenia za „anachronizm”.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Od marca 2020 r. obowiązywało czasowe ograniczenie wjazdu do Rosji cudzoziemców przybywających z Białorusi, a także samych Białorusinów. Latem 2020 wznowiono jednak podróże lotnicze, a w 2021 r. ruch kolejowy.

Teraz nadszedł czas „pogłębiania integracji” ZBiRa, a Łukaszenka wykluczony wcześniej ze społeczności międzynarodowej nie ma już pola manewru i pozostaje zależny coraz mocniej od Moskwy.

Formalnie jest to „otwarcie granic”, nieformalnie likwidacja pewnych zewnętrznych oznak białoruskiej państwowości.

Źródło: RIA Novosti

REKLAMA