Matka Boża prosiła o to w Fatimie. Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Papież Franciszek. Źródło: PAP
Papież Franciszek. Źródło: PAP
REKLAMA
W piątek 25 marca, podczas celebracji pokutnej, której będzie przewodniczył o godzinie 17:00 w Bazylice św. Piotra, papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. To ważne wydarzenie dla świata katolickiego.

Tego samego aktu ma dokonać w Fatimie kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik apostolski, jako wysłannik Ojca Świętego.

W objawieniu z 13 lipca 1917 roku Matka Boża prosiła w Fatimie o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.

REKLAMA

Powiedziała, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie „rozprzestrzeniać swoje błędy na całym świecie, szerząc wojny i prześladowanie Kościoła. Dobrzy ludzie będą męczeni, Ojciec Święty wiele wycierpi, różne narody zostaną zniszczone” – ostrzegała.

Maryja zapowiedziała wówczas, że powróci, by prosić o poświęcenie Rosji swojemu Niepokalanemu Sercu.

Dokładnie 12 lat później objawiając się siostrze Łucji powiedziała: „Nadszedł czas, kiedy Bóg chce, by Ojciec Święty w jedności z biskupami z całego świata poświęcił Rosję mojemu Niepokalanemu Sercu. To ją uratuje. Sprawiedliwość Boża potępiła wiele dusz za grzechy popełnione przeciwko mnie, dlatego przychodzę, by prosić o zadośćuczynienie. Poświęć się w tej intencji i módl się”.

Jednak Łucja, 13 czerwca 1929 r. zapisała, że papież miał dokonać poświęcenia Rosji „w łączności ze wszystkimi biskupami całego świata”. Papież św. Jan Paweł II poświęcił Sercu Matki Bożej cały świat.

Stało się to w Watykanie 25 marca 1984 roku. Podobno wówczas watykańscy dyplomaci uważali, że wymienienie tu samej Rosji wywoła „reperkusje polityczne”, a także wywoła protesty prawosławia.

Nie było to więc literalne wypełnienie woli Matki Bożej. Podczas pontyfikatu papieża Franciszka zainteresowanie Watykanu orędziem z Fatimy wydawało się znikome.

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, watykański Sekretarz Stanu, kardynał Pietro Parolin wydał skandaliczne oświadczenie, w którym niejako zrównywał racje Ukraińców i Rosjan.

Jednoznaczne potępienie agresji ze strony Franciszka pojawiło się dopiero po kilku dniach. Papież wybrał też zaskakującą drogę osobistej „interwencji” w rosyjskiej ambasadzie w Rzymie.

W środowisku katolików postulat poświęcenia Rosji Niepolanemu Sercu Maryi pojawiał się jednak cały czas. Wiara zawsze łączy się z nadzieją…

Źródło: PCH24

REKLAMA