Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

W ramach sankcji UE nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę portugalskie służby zablokowały zaledwie jedno konto bankowe. Było na nim zdeponowane 242 euro – podał portal Dinheiro Vivo.

Portal, który cytuje źródło w banku centralnym Portugalii (BdP), poinformował, że wraz z wykluczeniem części rosyjskich banków z systemu SWIFT wartość dziennych transakcji pomiędzy portugalskimi a rosyjskimi instytucjami finansowymi spadła z 2 mln euro do 700 tys. euro.

REKLAMA

Informacja o zaledwie jednym zablokowanym koncie rosyjskiego biznesmena w Portugalii wywołała szereg komentarzy w mediach tego kraju oraz wątpliwości co do skuteczności sankcji nałożonych na Rosję.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Według MSW Portugalii w kraju tym mieszka blisko 5 tys. Rosjan, z których ponad 400 to osoby mające prawo do stałego pobytu na podstawie tzw. złotej wizy, przyznanej po realizacji określonych inwestycji w nieruchomości lub tworzenie miejsc pracy. Wśród pochodzących z Rosji obywateli Portugalii jest od 2021 roku oligarcha Roman Abramowicz.

PAP

REKLAMA