60-lecie porozumień z Evian

Karta z referendum niepodległościowego w Algierii Fot. Wikipedia domena publ
REKLAMA
W grudniu 1961 roku De Gaulle zgodził się na pełną niepodległość Algierii. Warunkiem miało być zachowanie uprawnień dla tamtejszych Francuzów. Ostatnia faza negocjacji odbyła się w dniach 7-18 marca 1962 roku, a dzień później podpisano porozumienie. Oficjalne uznanie niepodległości Algierii nastąpiło w kwietniu.

W konflikcie zginęło łącznie prawie milion osób, a kolejny milion Europejczyków, musiał opuścić kraj, w którym się urodzili. Z Algierii wyjechał również prawie milion „harkis”, rdzennych Algierczyków, którzy służyli w administracji, wojsku i samoobronie. Ci, którzy pozostali zostali zamordowani razem z rodzinami.

Porozumienie z Evian nie było przestrzegane. Oddziały regularnej armii algierskiej i cywilnych Algierczyków atakowały pozostałych w kraju Francuzów. Wzajemne akty przemocy doprowadziły do masowego exodusu.

REKLAMA

W sobotę19 marca we Francji odbyły się uroczystości z okazji rocznicy ugody zawartej w kurorcie Evian. Głos zabrał prezydent Emmanuel Macron, który wezwał do „wygładzenia” wspomnień związanych z algierską wojną po obu stronach Morza Śródziemnego. Wspomniał, że umowa z Evian była „zwycięstwem dla jednych” i „porażką dla innych”. Nie była też „ani początkiem pokoju, ani końcem wojny”.

Ceremonia z okazji 60. rocznicy zawieszenia broni w Algierii odbywała się w Pałacu Elizejskim. Już w poprzednich latach Macron poczynił wiele gestów pojednania, biorąc na barki Francji dużą porcję odpowiedzialności za okrucieństwa wojny. Powołano współną komisję historyków, zaczęto otwierać francuskie archiwa. Ostatnio jednak relacje z Algierią są mocno napięte

Powodem jest decyzja ograniczenia rocznej liczby wiz przyznawanych dla państwa Maghrebu. Kraje te nie chcą przyjmować do sobie uciekinierów, którzy przebywają później nielegalnie we Francji. W Algierii przyjęto także nie najlepiej „ustawę o separatyzmie”, która ma ograniczyć wpływy islamizmu w życiu publicznym.

Na marginesie warto wspomnieć, że niektórzy historycy uważali, że de Gaulle zgodził się na utratę Algierii (były to departamenty Francji), by nie wprowadzić do kraju islamu. Po 60 latach, islam i tak przyszedł…

Źródło: AFP

REKLAMA