Bruksela uruchamia nigdy niestosowany mechanizm. Chodzi o uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w Poznaniu. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
Uchodźcy z Ukrainy na Dworcu Głównym w Poznaniu. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA
Bruksela uruchamia nigdy niestosowany mechanizm ochrony uchodźców. Przez przynajmniej rok Ukraińcy będą mogli osiedlić się legalnie w każdym państwie unijnym.

Agenda ONZ ds. uchodźców szacuje, że wkrótce mogą ich być nawet 4 miliony. Tak wielkiej fali uciekinierów napływających w tak krótkim czasie Unia nigdy nie doświadczyła.

Wszyscy obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne mogą wjechać na teren UE jako turyści, czyli nie potrzebują wizy na okres do 90 dni. Komisja wystąpiła też z propozycją uruchomienia mechanizmu czasowej ochrony.

REKLAMA

Przewiduje ona nadzwyczajne prawa dla uchodźców z Ukrainy na rok, a w razie potrzeby okres ten może zostać przedłużony do trzech lat.

Daje to prawo do legalnego pobytu na terenie każdego państwa Unii oraz do-
stęp do rynku pracy, edukacji i służby zdrowia.

Bruksela przewiduje, że wybiorą państwa, gdzie już istnieje ukraińska diaspora, co może z czasem stworzyć nadmierne obciążenie dla kilku krajów UE. Dlatego dyrektywa przewiduje też mechanizm solidarności, czyli dobrowolnej relokacji uchodźców.

Zarządzałaby tym Komisja, ale nie byłoby obowiązku przyjmowania uchodźców z innych państw UE. Ma on objąć każdą osobę z prawem do długoterminowego pobytu na terenie Ukrainy.

Nie da on ochrony studentom czy turystom z innych państw. Tych należy przepuścić przez granicę do krajów UE, a potem pomóc w powrocie do ojczyzny.

Jednak obywatele państw trzecich, którzy mają trwałe więzy z Ukrainą lub otrzymali tam status uchodźcy, zostaną objęci ochroną na takich zasadach jak posiadacze ukraińskich paszportów.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 11-12 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

REKLAMA