Jak Polacy oceniają sytuację w kraju? [SONDAŻ]

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
REKLAMA
Na początku marca 27 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 55 proc. było przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie miało 18 proc. – wynika z sondażu CBOS.

W ostatnim miesiącu poprawiły się opinie o sytuacji w kraju – podał CBOS. W porównaniu z lutym: o 3 punkty procentowe zwiększył się odsetek uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; odsetek negatywnie oceniających tę sytuację zmniejszył się o 4 punkty procentowe; nie zmienił się odsetek niemających zdania na ten temat.

W lutym o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku przekonanych było 24 proc. respondentów, a 59 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie miało 18 proc.

REKLAMA

Zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju częściej niż pozostali deklarują starsi badani, mieszkający w mniejszych miejscowościach, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita. W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej renciści, emeryci i robotnicy wykwalifikowani.

Negatywnie kierunek zmian w kraju częściej niż inni postrzegają młodsi badani, mieszkańcy większych miast, lepiej wykształceni, o wyższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym.

W istotny sposób opinie na temat rozwoju sytuacji w kraju różnicują poglądy polityczne i kwestie światopoglądowe.

Zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w Polsce ponadprzeciętnie często wyrażają respondenci praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu oraz identyfikujący się z prawicą. W elektoratach ugrupowań mających największe poparcie są to przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei niezadowolenie częściej niż pozostali artykułują niepraktykujący religijnie, utożsamiający się z lewicą, a w potencjalnych elektoratach – sympatycy Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Ocena bieżącej sytuacji

CBOS podaje, że w stosunku do lutego poprawiły się oceny sytuacji politycznej.

  • 20 proc. badanych pozytywnie ocenia sytuację polityczną (wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do lutego);
  • 43 proc. postrzega ją negatywnie (spadek o 8 punktów);
  • 30 proc. ankietowanych ocenia ją jako przeciętną (wzrost o 4 punkty).

CBOS podaje, że w porównaniu z lutym poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej.

  • 36 proc. badanych ocenia ją negatywnie (spadek o 6 punktów procentowych wobec lutego);
  • 27 proc. postrzega ją pozytywnie (wzrost o 3 punkty);
  • 31 proc. ocenia ją jako przeciętną, ani dobrą, ani złą (wzrost o 2 punkty).

W stosunku do lutego poprawiły się także oceny jakości życia.

  • 59 proc. badanych deklaruje, że im i ich rodzinom żyje się dobrze (wzrost o 10 punktów procentowych wobec lutego);
  • 35 proc. ocenia, że żyje im się „ani dobrze, ani źle” (spadek o 8 punktów);
  • 5 proc. podaje, że żyje im się źle (spadek o 2 punkty).

W ostatnim miesiącu nie zmieniły się znacząco oceny warunków materialnych gospodarstw domowych.

  • 52 proc. badanych uważa, że są one dobre (wzrost o 2 punkty procentowe wobec lutego);
  • 7 proc. twierdzi, że są one złe (wzrost o 1 punkt);
  • 41 proc. ocenia, że warunki materialne ich gospodarstw domowych są przeciętne (spadek o 2 punkty).

Pogorszyły się przewidywania

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w stosunku do lutego pogorszyły się przewidywania dotyczące m.in. warunków materialnych gospodarstw domowych oraz jakości życia.

„W marcu, po inwazji Rosji na Ukrainę, zarejestrowaliśmy poprawę ocen bieżącej sytuacji w Polsce. W reakcji na działania Polski i Polaków wzrosło przekonanie, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Poprawiły się również oceny sytuacji politycznej, gospodarczej oraz postrzeganie jakości życia rodzin. Pomimo poprawy ocen bieżącej sytuacji zwiększyły się obawy dotyczące przyszłości. Pogorszyły się przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w kraju, kondycji gospodarki, jakości życia rodzin oraz warunków materialnych″ – wskazuje CBOS w analizie wyników.


Czytaj więcej na ten temat: Tak złych wyników nie było od blisko dwóch dekad


Badanie przeprowadzono 28 lutego-10 marca 2022 r. w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1078 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 56 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 28,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 15,6 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA