Tym razem kobiety nie zostały wpuszczone na mecz piłkarzy Iranu. Foto: PAP/EPA
Tym razem kobiety nie zostały wpuszczone na mecz piłkarzy Iranu. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Włosi jednak wystąpią na mundialu? To możliwe z powodu skandalu w Iranie. Na ostatni mecz reprezentacji tego kraju nie wpuszczono dwóch tysięcy kobiet z ważnymi biletami. Konsekwencje tego zdarzenia mogą być bardzo poważne.

Spotkanie, które 2:0 wygrali pewni już awansu gospodarze, odbyło się we wtorek na stadionie Imama Rezy w Meszhedzie, drugim co do wielkości mieście Iranu.

„Około 2000 irańskich kobiet, które kupiły bilety na mecz Iran-Liban, było widzianych na obrzeżach stadionu Imama Rezy, ale nie zostały wpuszczone na teren obiektu” – podała agencja informacyjna ISNA. Na mecz sprzedano 12 500 biletów, w tym 2000 dla kobiet.

REKLAMA

Lokalne władze tłumaczyły, że obostrzenia były podyktowane względami bezpieczeństwa. Było to mało wiarygodne, gdyż stadion może pomieścić dwa razy więcej widzów niż sprzedano wejściówek.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Oburzenia w obliczu tego incydentu nie krył prezydent kraju Ebrahim Raissi, który polecił ministrowi spraw wewnętrznych Ahmadowi Vahidi, aby zajął się tą sprawą.

Irański prokurator generalny Mohammad Jafar Montazeri dodał w środę w radiu, że „jeśli warunki pozwalają na sprzedaż biletów kobietom, należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce”.

W styczniu irańskim kobietom pozwolono wziąć udział w meczu reprezentacji Iranu z Irakiem. Był to pierwszy taki przypadek od prawie trzech lat.

Przez 40 lat islamska republika generalnie zabraniała kobietom udziału w meczach piłki nożnej. Duchowni, którzy odgrywają główną rolę w podejmowaniu decyzji władz państwa, twierdzą, że kobiety powinny być chronione przed męską atmosferą i widokiem mężczyzn w strojach sportowych, których ciała są częściowo obnażone.

FIFA, która we wrześniu 2019 roku nakazała Iranowi umożliwienie kobietom wstęp na stadiony bez ograniczeń, wyraziła „zaniepokojenie” incydentem w Meszhedzie i „zaapelowała do Federacji Piłkarskiej Iranu o przekazanie więcej informacji na ten temat”.

Dyrektywa piłkarskiej centrali z 2019 roku, która groziła Iranowi zawieszeniem, pojawiła się po śmierci kobiety, która podpaliła się z obawy przed więzieniem za próbę wzięcia udziału w meczu. W 2018 roku została bowiem aresztowana w momencie, gdy próbowała wejść na stadion w przebraniu chłopca.

Jej śmierć wywołała oburzenie i wiele krajów domagało się zakazu współzawodnictwa z Iranem.

Za ostatni incydent, czyli zablokowanie 2 tys. kobiet możliwości obejrzenia meczu, irańską federację mogą czekać bardzo poważne konsekwencje. Reprezentacja Iranu może nawet zostać wykluczona z mistrzostw świata w Katarze. FIFA zastanawia się, czy wobec tego nie zastąpić Iranu Włochami, ze względu na pozycję w światowym rankingu.

Jak informuje „Football Italia”, powołujący się na wiarygodne źródło, opcja ta jest prawdopodobna.

Decyzja musi jednak zostać podjęta do czwartku. Na piątek 1 kwietnia zaplanowano bowiem losowanie fazy grupowej rozgrywek.

REKLAMA