Unia zagraża Lasom Państwowym?

Martwe drzewa w Bawarskim Lesie. Niemcy sami zniszczyli swoje lasy, a pouczają Polskę jak ma dbać o swoje. Zdjęcie: Wikimedia commons
Martwe drzewa w Bawarskim Lesie. Niemcy sami zniszczyli swoje lasy, a pouczają Polskę jak ma dbać o swoje. Zdjęcie: Wikimedia commons
REKLAMA

Unijne strategie ws. bioróżnorodności i leśnictwa mogą zachwiać funkcjonowaniem Lasów Państwowych i ograniczyć czynną ochronę przyrody w Polsce – uważa doradca prezydenta RP Paweł Sałek i dodaje, że w obecnej formie Polska strategii nie zaakceptuje.

Paweł Sałek, który w Kancelarii Prezydenta RP zajmuje się sprawami ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju poinformował, że w czwartek odbędzie się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, na której dyskutowany będzie wpływ dwóch unijnych dokumentów – strategii bioróżnorodności oraz strategii dotyczącej lasów.

„Oba dokumenty są bardzo ważne, ponieważ jeśli weszłyby one w życie, tak jak to zaproponowała Komisja Europejska, to pojawiłby się bardzo duży problem dla prowadzenia ochrony przyrody w Polsce i dla polskiego modelu gospodarki leśnej” – powiedział doradca.

REKLAMA

Zgodnie ze strategią musielibyśmy wyłączyć z praktycznie jakiegokolwiek użytkowania 2 mln hektarów lasów w Polsce. Zachwiałoby to Lasami Państwowymi.

„W Polsce mamy bardzo bogatą florę i faunę dzięki pracy polskich leśników i naukowców. Przywracają oni środowisku zagrożone gatunki, jak żubry, czy wilki – i jest ich coraz więcej. Polskie lasy to rdzeń ochrony przyrody” – zaznaczył Sałek.

Europejska Strategia Bioróżnorodności do 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia” została opublikowana przez Komisję Europejską w maju 2020 r. Strategia jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu.

Celami nowej strategii są: ustanowienie obszarów chronionych na co najmniej 30 proc. powierzchni lądowej i 30 proc. powierzchni morskiej Europy, objęcie ścisłą ochroną co najmniej 1/3 unijnych obszarów chronionych (czyli 10 proc. obszarów lądowych i 10 proc. obszarów morskich), w tym wszystkich pozostałych w UE lasów pierwotnych i starodrzewów.

Obecnie sieć Natura 2000 zajmuje około 18 proc. lądowej powierzchni Unii Europejskiej. Strategia zakłada objęcie ochroną, dodatkowo, 12 proc. powierzchni lądowej Unii. Najmniejszy udział obszarów Natura 2000 w stosunku do powierzchni lądowej kraju mają: Dania (8,3 proc.), Łotwa (11,5 proc.), Litwa (12,4 proc.), Belgia (12,7 proc.) oraz Francja (12,8 proc.). Największe z kolei obszary Natura 2000 są wyznaczone w Słowenii (37,9 proc.), Chorwacji (36,6 proc.), Bułgarii (34,5 proc.), Cyprze (28,8 proc.) oraz Słowacji (28,6 proc.).

W Polsce obszary Natura 2000 zajmują na ok. 20 proc. powierzchni. Lasy Państwowe informowały, że aby spełnić zapisy nowej strategii należałoby objąć ochroną dodatkowo 3 mln ha powierzchni kraju.

Źródło: PAP

REKLAMA