Obwód Kijowski wyzwolony. Coraz więcej dowodów na zbrodnie wojenne Rosjan

Zwłoki na ulicach miasta Bucza. Foto: print screen tter
Zwłoki na ulicach miasta Bucza. Foto: print screen tter
REKLAMA

Cały obwód kijowski jest już wolny od rosyjskich okupantów – oznajmiła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Facebooku. Jednak zdjecia i informacja z opuszczonych przez Rosjan terenów wskazują na systematyczne popełnianie przez nich zbrodni wojennych.

„Irpień, Bucza, Hostomel i cały obwód kijowski są wolne od okupantów” – napisała Malar.

Wcześniej w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko zaapelował do przemieszczonych mieszkańców obwodu kijowskiego, by nie wracali jeszcze do domów mimo wycofania się wojsk rosyjskich, gdyż jest to niebezpieczne.

REKLAMA

Jak podkreślił, na terenach opuszczonych przez żołnierzy rosyjskich jest bardzo dużo min i zdarzają się nawet przypadki zaminowania trupów. Oprócz tego jakiś Rosjanin, który pozostał w regionie, może niespodziewanie wystrzelić i „nikt nie wie, gdzie to się może zdarzyć” – powiedział.

Niestety na opuszczonych przez Rosjan terenach obwodu kijowskiego dokonano makabrycznych odkryć.

Burmistrz podkijowskiego miasta Bucza, Anatolij Fiodoruk, powiedział agencji AFP, że „pochowali już 280 osób w masowych grobach”, odkąd armia ukraińska odzyskała kontrolę nad tym kluczowym miastem.

Według relacji świadków „mocno zniszczone ulice miasta są zaśmiecone trupami.” Widać to też było na pierwszych filmach, które nakręcono po opuszczeniu miasta przez Rosjan.

W Motyżynie, wiosce położonej 30 km na zachód od Kijowa, znaleziono zwłoki wielu mężczyzn. Ciała miały związane z tyłu ręce.

W pobliżu Motyżyna odkryto częściowo przysypane ziemią zwłoki rozstrzelanych cywilów, mężczyzn i kobiet. Według wstępnych informacji to miejscowa sołtys Olga Suchenko, wraz z rodziną. Zostali porwani 23 marca. Ciało jej męża Iwana odkryto ze śladami tortur w studzience kanalizacyjnej.

Przy autostradzie z Kijowa do Żytomierza, 20 km od Kijowa, znaleziono 4 nagie ciała kobiet. Ślady wskazują, że próbowane podpalić zwłoki.

Źródła: PAP/AFP/tter

REKLAMA