
Obserwatorzy Ordo Iuris sprawdzali, czy węgierskie wybory parlamentarne 3 kwietnia przebiegały w sposób „uczciwy i demokratyczny”. Misja stanowiła przeciwwagę dla OBWE, której rząd Węgier zarzucał „brak bezstronności”.
„Misja została powołana przez Instytut Ordo Iuris i Collegium Intermarium. W jej skład weszli przedstawiciele świata akademickiego, organizacji społecznych, prawnicy i dziennikarze z Polski, Bułgarii, Hiszpanii, Chorwacji i Ukrainy” – informuje na swojej stronie Instytut Ordo Iuris.
Opublikowano już końcowy raport dotyczący przebiegu wyborów parlamentarnych i referendum na Węgrzech.
Autorzy raportu informują, że „wybory i referendum były zgodne ze standardami krajowymi i europejskimi, a w dniu ich przeprowadzenia nie nastąpiły żadne okoliczności naruszające zasady naruszające zasady swobodnego i uczciwego głosowania”.
„Zdaniem obserwatorów, zasady dotyczące przeprowadzania i finansowania wyborów na Węgrzech są podobne do systemów występujących w innych europejskich krajach” – informuje instytut na swojej stronie.
„W raporcie Misji zwrócono także uwagę, że od 2010 roku pluralizm mediów na Węgrzech nie zmniejszył się, lecz zwiększył, a potencjalny zasięg prorządowych i antyrządowych treści medialnych jest zrównoważony i mniej więcej tej samej wielkości” – uważają eksperci.
Mimo to autorzy raportu „rekomendują węgierskim władzom wprowadzenie zmian w dostępie do informacji publicznej, a w szczególności skrócenie czasu oczekiwania na dostęp do informacji”.
Źródło: Ordo Iuris