Finlandia wstąpi do NATO? Szef fińskiej dyplomacji po spotkaniu ministrów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego

Flaga Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Flaga Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

„Finlandia wyjaśni kwestię następnych kroków dotyczących swej ewentualnej akcesji do NATO w ciągu najbliższych tygodni” – zapowiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto. Udzielił 7 kwietnia wywiadu zaraz po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Haavisto poinformował dziennikarzy, że kraje członkowskie NATO zaoferowały Finlandii „gwarancje bezpieczeństwa” na okres ubiegania się o przyjęcie do Sojuszu. Rozpatrzenie ewentualnego wniosku o przyjęcie do NATO potrwa od kilku miesięcy do roku – dodał.

W niedawnym sondażu przeprowadzonym dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w NATO popiera już 62 proc. Finów, a jedynie 16 proc. jest temu przeciwnych. Aprobata dla planów akcesji Finlandii do Sojuszu wzrosła po inwazji Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

Już wcześniej norweska gazeta „VG” podała, że Finlandia może złożyć wniosek o członkostwo w NATO przed czerwcowym szczytem Sojuszu w Madrycie.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Umowa o wejściu do NATO będzie wymagała zatwierdzenia w parlamencie większością dwóch trzecich głosów. Jednak i ta bariera ma szansę zostać pokonana, bo za wejściem do NATO jest nie tylko prawica, ale i politycy centrolewicy.

Źródło: PAP

REKLAMA