Premier Morawiecki skarcony za wtrącanie się we francuskie wybory, a tu Luksemburg jedzie po całości

Premier Luksemburga Xavier Battel, mimo szczepień zaraził się koronawirusem i jest chory. Zdjęcie: EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Premier Luksemburga Xavier Battel, mimo szczepień zaraził się koronawirusem i jest chory. Zdjęcie: EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA
Polski premier, który spytał Macrona o czym ten tak uparcie konwersuje z Putinem, został skarcony, nazwany antysemitą i LGBT-ofobem oraz zwolennikiem Marine Le Pen, który wtrąca się we francuskie wybory.

Z przeprosinami podążył zresztą natychmiast do „drogiego Emmanuela” Donald Tusk. Są jednak „równi i równiejsi”. Minister spraw zagranicznych Luksemburga wezwał w poniedziałek 11 kwietnia Francuzów do „zablokowania skrajnie prawicowej Marine Le Pen”, której objęcie prezydentury przyniosłoby „wstyd Europie”.

„Mam nadzieję, że wynik (wyborów) będzie taki, że nie będziemy mieć Le Pena w Unii Europejskiej jako prezydenta Francji” – powiedział Jean Asselborn, kiedy przyjechał na spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE.

REKLAMA

Luksemburg jest zdaje się ciągle Księstwem, ale idee republikańskie są tam jak widać żywe i Asselborn opowiada się za budowaniem „zapory republikańskiej”.

Jean Asselborn to były przewodniczący Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, a od 2004 minister spraw zagranicznych. Zasłynął we wrześniu 2016 roku propozycją wykluczenia Węgier z Unii Europejskiej za opór przed przyjmowaniem migrantów. W 2018 r. wyzywał na spotkaniu unijnym Matteo Salviniego, w styczniu 2021 r. nazwał prezydenta USA Trumpa „politycznym podpalaczem, którego trzeba postawić przed sądem karnym”.

Jednak nie tylko krewki charakter MSZ świadczy o wtrącaniu się Luksemburga w sprawy wewnętrzne Francji. Homoseksualny premier Luksemburga Xavier Bettel wspierał otwarcie Macrona na wiecu w Strasburgu.

Na ten wiec został zaproszony przez… Clémenta Beaune, sekretarza stanu ds. europejskich, który poprowadził to spotkanie w stolicy Alzacji. Obecny był także przewodniczący grupy Renew w Parlamencie Europejskim, do której należy prezydencja partia LREM, Stéphane Séjourné. Wszystkich tych polityków, łączy… zadeklarowany homoseksualizm. Przy okazji warto zapytać, jak tu nie uwierzyć w szeroki zasięg i „międzynarodówkę homoseksualistów” („Homintern”)?

REKLAMA