Niedzielski narzeka na Pfizera. Chce „uelastycznić kontrakt szczepionkowy”, by mieć pieniądze na uchodźców

Adam Niedzielski/Fot. PAP
Adam Niedzielski/Fot. PAP
REKLAMA
Minister zdrowia Adam Niedzielski apeluje do unijnych państw o pieniądze na opiekę zdrowotną uchodźców z Ukrainy. Mówi też o „uelastycznieniu kontraktów szczepionkowych”.

Szef resortu zdrowia w rozmowie z Polsat News przekazał, że Polska wystąpiła do 11 państw UE o pomoc w finansowaniu opieki zdrowotnej nad uchodźcami.

Jak dodał, to grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej – w tym państw będących sąsiadami Ukrainy.

REKLAMA

Polska chce szukać także pieniędzy renegocjując zamówienia z Pfizerem na szczepionki przeciwko COVID-19.

Przypomnijmy, że w Polsce zalega ok. 25 mln dawek niewykorzystanych covidowych szczepionek, a rząd mimo to zamówił kolejne dostawy preparatów opiewające na – bagatela – 6 miliardów złotych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Niedzielski o „uelastycznieniu kontraktów szczepionkowych”

Zaproponowaliśmy specjalne rozwiązanie polegające na uelastycznieniu kontraktów szczepionkowych, żeby można było przeznaczać środki na opiekę nad uchodźcami – wyjaśnił minister.

Dodał, że odbyły się już spotkania z firmą Pfizer i z przedstawicielami KE, jednak nie przyniosły one skutku.

Twierdzi, że teraz będą prowadzone „bardziej agresywne” negocjacje.

Wczoraj zdecydowaliśmy się na bardziej drastyczne kroki. Chcemy wykorzystać klauzulę dotyczące niespodziewanych sytuacji i to jest wystarczająca przesłanka, żeby prowadzić bardziej agresywne negocjacje z firmą Pfizer – zaznaczył.

Dopytywany, czy na stole jest możliwość zerwania kontraktu szczepionkowego, odpowiedział, że tak, ponieważ klauzula w tej sytuacji pozwala na nieprzyjmowanie regularnych dostaw.

Niedzielski o kosztach pomocy zdrowotnej dla Ukraińców

Przypomniał, że miesięczny koszt opieki zdrowotnej to 300 mln zł miesięcznie za milion uchodźców przy założeniu, że będą oni korzystać z systemu opieki zdrowotnej w takim samym zakresie jak obywatele Polski.

Minister, pytany o pomoc otrzymaną z Unii Europejskiej, odpowiedział, że „absolutnie żadnego realnego wsparcia finansowego nie otrzymaliśmy”.

Podkreślił, że Polska określiła priorytety, które przedstawiła Komisji Europejskiej – stworzenia mechanizmu transferowania pacjentów między państwami członkowskimi

Najważniejszym priorytetem jest współfinansowanie. Jeżeli mówimy o solidaryzmie europejskim, to on nie powinien polegać na tym, że przyjeżdża do Polski polityk UE, robi sobie zdjęcia na granicy, mówi, że podejmujemy ogromny wysiłek, a nie spływa żadna złotówka – ocenił.

REKLAMA