
Pogrzeb królowej Elżbiety II jest zaplanowany co do minuty. Ujawniono właśnie kolejne szczegóły ceremonii pogrzebowej brytyjskiej monarchy.
Choć królowa Elżbieta cieszy się dobrym zdrowiem i na tamten świat się nie wybiera, to w Wielkiej Brytanii przygotowani są na najgorsze.
Media co i rusz ujawniają kolejne szczegóły dokładnego planu określającego, jak będzie wyglądał pogrzeb królowej Elżbiety II.
Wytłumione kościelne dzwony
Najnowsze doniesienia są takie, że w ramach operacji „London Bridge”, jak nazwana została ceremonia pogrzebowa brytyjskiej monarchy, w kościołach na terenie całego królestwa rozlegną się specjalnie wyciszone dzwony.
Jak podaje „Daily Mail”, w ostatnim czasie kaletnicy otrzymali mnóstwo zamówień i przystąpili do zwiększonej produkcji muf – specjalnego ochraniacza ze skóry, który ma wytłumić dźwięki kościelnych dzwonów.
– Dodanie wyciszenia sprawi, że dzwony będą brzmieć żałobnie. Ich dźwięk będzie bardziej przypomniał łomot. Chodzi o oddanie należnej czci Monarchini i upamiętnienie jej życia – powiedziała gazecie rzeczniczka Central Council of Church Bell Ringers Vicki Chapman.
Pogrzeb królowej Elżbiety zaplanowany co do minuty
Plany pogrzebu królowej Elżbiety II podobno zostały ustanowione już w latach 60. ubiegłego stulecia, ale co jakiś czas ulegają modyfikacji. Przed rokiem doszło do największego z medialnych wycieków odnośnie ceremonii pogrzebowej Jej Królewskiej Mości. Szczegóły opisał wówczas portal Politico.
Wiadomo, że operacja nosi kryptonim „London Bridge”. Pierwszą osobą, która w przypadku śmierci królowej zostanie o tym fakcie poinformowana, będzie premier Wielkiej Brytanii. Ma wówczas zadzwonić do niego osobisty sekretarz Elżbiety II i przekazać następującą, krótką wiadomość: „Właśnie otrzymaliśmy informację o śmierci Jej Wysokości Królowej. Wymagana jest dyskrecja”.
Wiadomość o tej samej treści premier ma przekazać ministrom. Opinii publicznej informacja zostanie przekazana przez agencję prasową AP.
Plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II
Po upublicznieniu tragicznej wiadomości, wszystkie flagi na terenie UK mają zostać opuszczone do połowy masztu. Na stronie internetowej Pałacu Buckingham zostanie umieszczony krótki komunikat o śmierci królowej, wszystkie inne treści na ten czas znikną. W mediach społecznościowych rodziny królewskiej zablokowana zostanie możliwość dodawania treści, z wyjątkiem tych wcześniej ustalonych. W witrynach internetowych rządu pojawiają się czarne banery.
W dniu śmierci królowej przemówienie wygłosi premier, a następnie – książę Karol. Wieczorem tego samego dnia wyżsi rangą ministrowie wezmą udział w specjalnym nabożeństwie żałobnym, które odbędzie się w katedrze św. Pawła w Londynie.
Kto po śmierci królowej Elżbiety II zasiądzie na tronie?
Nazajutrz nowym królem Wielkiej Brytanii ogłoszony zostanie książę Karol. Po południu zaś przyjmie na audiencji premiera.
Drugiego dnia ciało królowej ma zostać przetransportowane do Pałacu Buckingham. Trzeciego dnia, ogłoszony już formalnie królem Karol, uda się do parlamentu. Następnie, rozpocznie podróż do wszystkich części Wielkiej Brytanii – kolejno do Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
Ciało królowej wystawione, by oddać jej hołd. Którego dnia pogrzeb?
W tym samym czasie Pałac Buckingham przygotowywać się będzie do pogrzebu królowej. Od szóstego do dziewiątego dnia ciało królowej zostanie wystawione w Pałacu Westminsterskim, gdzie będzie można osobiście oddać jej hołd.
Pogrzeb miałby odbyć się 10. dnia po śmierci monarchini w katedrze Westminster. Ciało królowej miałoby później zostać przeniesione do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie w kwietniu 2021 roku pochowany został mąż królowej, książę Filip.