Strabag odcina się od mniejszościowego, rosyjskiego udziałowca

Strabag. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: materiały prasowe
Strabag. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: materiały prasowe
REKLAMA

Austriacki koncern budowlany podjął działania zmierzające do odcięcia od spółki jej mniejszościowego akcjonariusza, rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Zarząd firmy jednoznacznie potępia rosyjską agresję na Ukrainę, dlatego zdecydował o zakończeniu aktywności Grupy na terenie Rosji.

Na początku maja odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Strabag SE. Na żądanie głównego akcjonariusza, jedynym punktem porządku obrad będzie uchwała w sprawie odwołania z rady nadzorczej firmy Hermanna Melnikova i Thomasa Bulla, powiązanych z mniejszościowym, rosyjskim akcjonariuszem spółki.

To kolejne działania podjęte przez głównego akcjonariusza i zarząd na rzecz odcięcia od firmy rosyjskiego oligarchy, Olega Deripaski.

REKLAMA

Spółka Strabag SE jest notowana na wiedeńskiej giełdzie papierów wartościowych. 72,2 % udziałów jest własnością kapitału austriackiego: rodziny Haselsteiner oraz Grupy Uniqua/ Raiffeisen. Pozostałe 27,8 % akcji od roku 2007 jest w posiadaniu spółki Rasperia kontrolowanej przez Olega Deripaskę.

W marcu zarząd Grupy Strabag został powiadomiony przez austriacką fundację Haselsteiner FamilienPrivatstiftung o rozwiązaniu przez nią umowy syndykatu, która wiąże ją z grupami UNIQA/Raiffeisen oraz z Rasperia, po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów.

Jednocześnie zarząd podjął decyzję o zaniechaniu wypłaty dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariusza.

To odpowiedź Grupy Strabag na unijne sankcje nałożone na tego rosyjskiego oligarchę 8 kwietnia 2022 r. „Zamrożenie aktywów” blokuje Rasperii wykonywanie wszelkich praw związanych z akcjami Strabag SE.

Austriacki koncern budowlany potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Spółka i jej główny akcjonariusz zdecydowali o zakończeniu aktywności Grupy Strabag na terenie Rosji i podjęli skuteczne działania do odcięcia od spółki jej mniejszościowego akcjonariusza, firmy Rasperia Trading Ltd (Rasperia), kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę, Olega Deripaskę.

Grupa Strabag oraz Strabag w Polsce od początku wojny w Ukrainie bardzo aktywnie zaangażowały się w pomoc swoim ukraińskim pracownikom i ich rodzinom. Znacząco włączyły się także w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Tylko w Polsce Strabag przeznaczył już na działania pomocowe ponad 1,5 mln złotych, udostępniając jednocześnie swoje budynki w Warszawie i Krakowie na potrzeby obsługi programu pomocowego oraz miejsca noclegowe dla ponad 900 potrzebujących.

Grupa Strabag jest europejskim koncernem budowlanym. W Polsce działa od 1987 roku – zatrudnia ponad 6,5 tys. pracowników, a roczne obroty wynoszą ponad 7,5 mld zł. Firma działa na swoich rynkach krajowych w Austrii i Niemczech oraz we wszystkich krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

REKLAMA