Papież Benedykt XVI i jego sekretarz abp Georg Gaenswein. Foto: PAP/DPA
Papież Benedykt XVI i jego sekretarz abp Georg Gaenswein. Foto: PAP/DPA
REKLAMA
Obchodzący w sobotę 95. urodziny emerytowany papież Benedykt XVI „jest w dobrym nastroju, naturalnie fizycznie jest relatywnie słaby i kruchy, ale ma jasny umysł” – powiedział jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein. Wyjaśnił, że w Wielką Sobotę nie będzie żadnej uroczystości urodzinowej.

Arcybiskup Gaenswein w rozmowie z watykańskimi mediami podkreślił, że w przyszłym tygodniu jubilata, mieszkającego w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich odwiedzą z życzeniami małe delegacje i różne osoby.

W środę z wizytą do Benedykta XVI przyszedł papież Franciszek, który przed uroczystościami Wielkiego Tygodnia złożył mu urodzinowe życzenia.

REKLAMA

Osobisty sekretarz emerytowanego papieża poinformował też, że od jakiegoś czasu nie odprawia on w Wielkanoc mszy jako główny celebrans, ponieważ nie może już cały czas stać i brakuje mu siły głosu.

– Uczestniczy w liturgii koncelebrując z wielką wewnętrzną emfazą. Czerpie z niej także dzień po dniu nową siłę do życia – dodał.

Abp Gaenswein zaznaczył, że rozkład dnia Benedykta XVI nie uległ zmianie odkąd złożył rezygnację w 2013 roku.

Jak powiedział, dzień zaczyna od porannej mszy i modlitw z brewiarza; po śniadaniu przegląda korespondencję i czyta, słucha muzyki. Po obiedzie emerytowany papież odpoczywa i przyjmuje czasem wizyty. Po południu wychodzi na mały spacer po Ogrodach Watykańskich i odmawia różaniec. Dzień kończy obejrzeniem dziennika we włoskiej telewizji i wieczorną modlitwą.

Źródło: PAP

REKLAMA